E-Ticarette ve online oyunda dijital ikizle NFT devrimi, metaverse'e geçişin ayak sesleri!
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

E-Ticarette ve online oyunda Amazon Aywhere sayesinde dijital ikizle NFT devrimi, metaverse'e geçişin ayak sesleri!.. 


 

Amazon'un yeni tanıttığı "Amazon Anywhere" alışveriş deneyimi, oyunlar ve sanal dünyalar içindeyken aynı anda gerçek dünya ürünleri de satın almaya hatta dijital ikiz teknolojisi sayesinde NFT'sine de sahip olmaya olanak sağlayacak.

Niantic'in Peridot oyununda denenebilecek yeni özellik, Amazon'un Anywhere isimli artırılmış gerçeklik deneyimi de sağlayan platformu ile entegre çalışıyor. Buradan videosunu izleyebilirsiniz. Haber özeti de burada.

Amazon Anywhere en yalın anlatımı ile şunu sağlıyor; 

Bir oyun veya uygulama içindeyken, oradan çıkmadan, Amazon'da ürünlere bakılıp, satın alınabiliyor.  Bunun için Peridot'a, Amazon hesabını bağlamak yeterli. Sonrasında, uygulama içindeyken istenilen her ürünü, tüm özelliklerini de seçerek (renk, ölçü, fiyat, vb.) satın almak mümkün. 

Bu denemenin nihai hedefi; 
Blockchain teknolojilerini ve dijital ikiz teknolojisi sayesinde yaratılacak NFT'leri de  oyunlara dahil etmek ve metaverse dünyasına geçiş yapmak. Yani yakın gelecekte asıl hedeflenen, oyun oynarken ya da bir film, video izlenirken gördüğümüz giysinin, eşyanın, binanın vb. online'da dijital ikizini de bulmak ya fiziksel olarak ya da sanal olarak metaverse'de NFT olarak satın alabilmek, satabilmek, geliştirebilmek.

Bu noktalara ulaşabilmek için Web3, blockchain, kripto varlıklar gibi alt yapıların yaygınlaşması ve bunlara izin verecek ulusal, uluslararası regülasyonların yapılmış olması gerekiyor. Kısacası tüm bu anlatılanların gerçek hayata taşınması biraz daha zaman istiyor ama o kadar da uzak değil. 5-10 yıl içinde hayatın normali haline gelmesini bekleyebiliriz. 

Söz konusu uygulamada kullanılacak dijital ikizleri yaratacak sistem ise AWS IoT TwinMaker ve benzerleri olacak.  Bu, gerçek dünya ürünlerinin hatta binaların, fabrika ve endüstriyel ekipmanların, üretim hatlarının, farklı sistemlerin dijital ikizlerini oluşturmayı sağlayan bir teknoljik uygulama, Amazon'un geliştirdiği bir alt yapı.  


Bakalım hangi markalar Amazon Anywhere'i ilk kullananlardan dolayısı ile yeni geleceğe ilk adım atanlardan olacak, bunu görmek için heyecanlanıyorum! 

Heyecanımın sebebi her zaman anlattığım sürdürülebilir kapitalizme geçiş için fiziksel üretim ve tüketime dayalı geleneksel kapitalist sistemin önünü kesecek olan adımların metaverse'de atılacağından emin olmam. 

 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.