2109 Manifestosu
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:
2109 Manifestosu
gelecek

İnsanoğlu, yüzyıl ara ile (1909 ve 2009) yazdığı, önceki iki Fütürist Manifestoyu kapsayan dönemlere baktığımızda, o yıllardan çok daha akıllı, bilgili ve teknolojik açıdan çok daha ileri seviyede.

O halde artık hep birlikte 2109 manifestosunu yazabiliriz. Lütfen aşağıdaki bölüme 2109 manifestosuna yazılmasını istediklerinizi en fazla 500 karakter ile özetleyerek siz de katkı verin. İlk katkıyı, hem de bir örnek olması için bizzat ben veriyorum. Devamını sizlerden bekliyorum.

Önemli not: Yazdıklarınızda hakaret içeren, ayrımcı, seksist, saldırgan, vb. ifadeler kesinlikle olmamalı, mutlaka 2100’daki dünyaya dair yapıcı, çözümcü uzgörünüzü içermelidir. O yüzden, hem tatsızlıkları önlemek hem de yazdıklarınızın kapsamının geleceğe dair olduğundan emin olmak amacıyla tüm yazılanlar ön kontrolden geçirilecek. Eğer bilgilerinizi de doğru girdiyseniz görüşünüz, katkınız mutlaka ve aynen yayımlanacaktır, merak etmeyiniz. İsminiz, mail adresiniz ya da telefon numaranız manifesto cümleniz yayına alındığında kesinlikle görünmeyecek, güvenlik için admin panelde kalacaktır.

600

Ufuk Tarhan

İnsanlık, Dataizm’den güç alan Ekolojik Hümanizm ile Tip-1 Galaktik Uygarlık seviyesine geçmekten ve sürdürülebilir sınırsız enerji üretebilen, kullanabilen yeni bir medeniyet şekli oluşturmaktan sorumludur.

Bu yeni uygarlık seviyesinde dünyalılar, kendi gezegenimizdeki tüm insanları, canlıları, doğayı ve insansıları kapsayacak şekilde hem birbirleriyle hem de diğer gezegenlerdeki varlıklarla barış içinde yaşamayı hedeflemelidirler.

Berna Aktağ

Tüm evrenin ve bu evren üzerinde yaşayan her canlının şimdilik ütopya diyebileceğimiz ama gelecekte gerçeğe dönüşebilecek bir ortamda yaşayabilmesi için hayatın her alanında gelecek kaygılarından ve geçmiş kodlamalarından arınmış özgür bir ortam yaratılması gerekmektedir. 2109 ütopyasını gerçeğe dönüştürmek şu anda yaşayan herkesin sorumluluğu olmalıdır.

Metehan Kılıç

Dünya, Yapay zekanın fikir üretebilen, duyguları anlamlandıran, tutku ve arzu besleyebilen, kendiliğinden karar verebilen bir gelişime doğru ilerlemesi durumunda gözlemleme, analiz etme, raporlama ve buna ilişkin gerekli tedbirleri alma ve uygulama konusunda yetkilendirilmiş Üst Akıl Kurulu için hazırlık yapılmalıdır.