Metaverse hayatlarımızı nasıl değiştirecek?
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Metaverse hayatlarımızı nasıl değiştirecek?

Metaverse: Alles was du über den Megatrend wissen musst - BeInCrypto

Metaverse “Meta” ve “Universe” kelimelerinden türetilmiş. Meta’nın kelime anlamı; sonrası, ötesi, değişiklik, değişim, alterasyon.  Universe’ün manası ise “evren”.  Metaverse, bir anlamda gerçek dünyanın değişim geçirmiş, sanal ve kurgulanmış hali yani üç boyutlu “sanal, Kurgusal Evren”. İlaveten Metaverse’e sentetik veya varsayımsal yaşam da diyebiliriz.

 
Kısacası Metaverse, tam olarak Sanal Gerçeklik (Virtual Reality - VR) gözlükleri, aparatları ve yazılımları ile içine girilebilen, daha doğrusu o dünyanın içindeymişiz duygusu veren bir siber mekân, görsel olarak yaratılmış alternatif bir “fijital” yaşamsal ortam.  Fiziksel ve sanal dünyayı birleştiren yakın geleceğin interneti diyebileceğimiz yepyeni bir online etkileşim, yaşam, sosyalleşme alanı. Gerçek zamanlı bir diğer yaşam alanı, sanal bir başka hayat formu.
Gerçek hayatın sanal izdüşümü.
 
Hiç kuşku yok ki öncelikle finans, iletişim, pazarlama, satış, eğitim, sağlık, moda, sanat, eğlence, turizm, etkinlik, vb. gibi alan ve pazarlarda kullanılacak. Gerçeğine yakın, üç boyutlu görsellikte, eş zamanlı ve sanal olarak her yerde bulunabilmenin, oralarda olanlarla etkileşime geçebilmenin, her işi yapabilmenin kolaylığı, ekonomik avantajları ve üstünlüğü tartışılamaz. Metaverse’ün asıl faydası ise dünyanın adeta bir çöplüğe dönüşmesine, sürdürülemez koşullara sürüklenmesine neden olan aşırı üretim ve tüketimin fizikselden dijitale taşınması olacak. Bir anlamda metaverse, dünyayı “Sürdürülebilir Kapitalizm”e taşıyacak.
 
Metaverse ile neler yapabileceğiz?
 
Tam anlamı ile gerçek metaverse mümkün olduğunda; evinizde otururken giyinip kuşanmaya gerek kalmadan, yolculuk zaman ve maliyetine katlanmadan istediğiniz kılık ve görünümdeki avatarınızı seçerek dünyanın herhangi bir yerindeki okula, konsere, toplantıya veya herhangi bir etkinliğe katılıp normal hayatta ne yapacaksanız aynen o şekilde faaliyette bulunabileceksiniz. Alışveriş arzularınız depreştiğinde fiziksel bir giysi, eşya almaksızın, dijitaldeki üç boyutlu versiyonunu üstelik de çok daha ucuza alıp bıktığınızda çöpe atmak ve dünyaya bir atık daha eklemek yerine sadece “delete/sil” tuşuna basmak kadar zarar vereceksiniz.
 
Diyelim ki bir sağlık öğrencisisiniz, vücut organlarının, örneğin kalbin ya da karaciğerin her noktasına girerek, hatta damarlarında dolaşarak, evirip çevirerek kalbi, karaciğeri öğrenebileceksiniz. Veya normal koşullarda Çin’deki bir moda haftasına katılmanız, alışveriş yapmanız imkânsızken, metaverse ile Şangay’da gerçekleşen defilelere katılıp, hatta beğendiğiniz kıyafet ya da aksesuarları avatarınızda deneyip, isterseniz sanal ya da gerçekten satın alabileceksiniz. Gidemeyeceğiniz bir ülkedeki tüm turistik, tarihi yerleri gezebilecek, oralardaki beach-party’lere katılabilecek belki de birileriyle flört edeceksiniz. Normal koşullarda ev, arsa, tekne alamayacağınız bir bölgede/ülkede ev, tekne alıp tabii ki sanal eşyalarla, NFT sanat eserleriyle döşeyebilecek, paranız yeterse ünlü birine komşu olabileceksiniz. Ya da arsa, arazi alıp üzerine dilediğiniz evi inşa edecek, dilerseniz çiflik kurabileceksiniz. Belki de ünlü bir sanal alışveriş merkezinde dükkân, okul, etkinlik alanı açacaksınız.
 
Bunun gibi örnekleri uzatabiliriz. Hayallerimiz ne kadar genişse metaverse’de o kadar büyük, çeşitli ve sınırsız olacaktır. Şöyle düşünün; gerçek hayatta yapmamızın imkânsız olduğu her şeyi metaverse’de yapabiliriz.

 
Metaverse’e tam geçiş için aşılması gerekenler…
 
 Ancak birkaç ciddi sorun var. Tüm bunların gerçekten olması ve yaygınlaşması, sahici bir metaverse deneyiminden söz etmek için aşağıdaki unsurların da tam anlamı ile yaygınlaşmış olması gerekiyor;

The metaverse is money and crypto is king – why you'll be on a blockchain  when you're virtual-world hopping- Her şeyin (mekân, ortam, insan, eşya, süreçler) 3D tasarımının, avatarının yapılmış ve erişilebilir, kullanılabilir, alınıp-satılıp-kiralanabilir olması gerekir.

Tamamen Web 3.0’a, blockchain’e geçilmiş ve tüm alt süreçler %100 dijitallemiş olmalıdır.

Kripto varlıkların, paraların yasallaşmış ve regüle edilmiş olması gerekir.

- Dijital vatandaşlığa geçilmiş ve metaverse’de yaşayacak, alışveriş yapacak herkes dijital cüzdana, kripto para hesabına sahip olmalıdır.  

Yapay zekâ ve sanal robot kullanımı yaygınlaşmalıdır.

- Sensörlerin, kameraların, ses ve görüntü teknolojilerinin daha da gelişmesi gereklidir. Çünkü şu anda insanların bacakları sensörlerin yetersizliğinden dolayı görüntülenememektedir. Sensör teknolojileri ciddi boyut sıkıntıları yaratmaktadır.

- Sanal gerçeklik kasklarının, gözlüklerinin hafiflemesi, kolaylaşması, küçülmesi, pratikleşmesi ve kabiliyetlerinin gelişmesi gereklidir.

-5G’ye geçilmiş olunması şarttır. Çünkü bu sıralanan maddelerin tamamı çok hızlı ve geniş bant internet kapasitesi gerektirir. Hatta devasa kurumlarda ve şirketlerde kuantum bilişim alt yapısının avantajları da kullanılabilir hale gelmelidir.

-Yenilenebilir enerjiye geçiş büyük ölçüde tamamlanmış olmalıdır. Çünkü yukarıdaki tüm maddeler aşırı elektrik kullanımı demektir.

Ve tabii ki en önemli konu tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi metaverse’de de etik, ahlak, hukuk, ticari açılardan yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliğidir. Çünkü bunlar olmazsa insanlık için çok faydalı olabilecek metaverse gibi bir olasılık kaotik bir cehenneme dönebilir.

 
Yukarıdaki eksikler nedeniyle henüz metaverse’ün şu anda zannedildiği gibi çok çabuk, hemen yaygınlaşması olanaksız görünüyor. Hali hazırda Metaverse diye lanse edilen çalışmaların çoğu gerçek metaverse değil. Sadece web’den ya da mobilden girilen gözlüksüz de bakılabilen, mouse’la ilerlenen, artırılmış gerçeklikle de görünebilen ya da üç boyutlu ama bir düzlem üzerindeki görseller. Gençlerin zaten yıllardır oynadığı, alışık olduğu oyunların türevleri gibi çalışmalar. Bunlar da çok da faydalı ve gerekli kuşkusuz. Alt yapı hazırlanıncaya kadar üst yapıda koşacak 3D tasarımların, materyallerin, iş modellerinin hazır edilmesi gerekiyor. Şu anda o aşamadayız da diyebiliriz.
 
Ancak neresinden bakarsanız, önümüzdeki birkaç yılda internet ve sıkıştırma teknolojilerinde sıra dışı gerçekleşmezse bir teknolojik sıçrama  yaygın ve gerçek metaverse’e geçiş için daha 10-15 yıl var.

Hal böyle iken çok hızlı başlayan metaverse’de gayrimenkul, arsa, vb. ticaretinin henüz büyük bir balon olduğunu, dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Henüz metaverse’de ancak reklam, pazarlama, iletişim amaçlı çalışmalar yapılabilir. 
 
Sonuç olarak metaverse hayatlarımızı bir kez daha devrimsel boyutta değiştirecek, bu kesin. Ancak büyük yaygınlaşma ve dünyaya yayılım için daha bir 10-15 yılı var… O zamana kadar “metaverse” diye yapılan şeyler eğitim, öğrenme, geliştirme, vb. çalışmaları olarak değerlendirilmeli.


  

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.