Artık Amerikan askerinin Ortadoğu’ya bomba atması için ellerini dahi kullanmasına gerek yok!..
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Artık Amerikan askerinin Ortadoğu’ya bomba atması için ellerini dahi kullanmasına gerek yok!..
DARPA bir Amerikan Devlet Kurumu. Açılımı; Defense Advanced Research Projects Agency, yani “İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı”...

DARPA aslında dünyanın başına pek çok dert açan, ancak çözüme de yol açan dönüştürücü güce sahip devasa bir yapı. NASA dahil birçok kuruluş ona bağlı. Dünyayı dönüştüren pek çok teknolojik gelişmenin, şirketin çıkış noktası ve sorumlusu.
 
Amacı Amerika’nın ulusal güvenlik projelerine yatırımlar yaparak çığır açan buluşlara imza atmak. Dünya ortalıkta dolaşan, Boston Dynamics’e yaptırdığı köpek robot görüntüleri ile adını duymaya başladı. Oysa koşan köpek robotlar, arazide gezen insansı robotlar vb. buzdağının ucundaki minicik son nokta diyebileceğimiz kadar sınırlı bilgilerdi.
 
DARPA’nın pek çok projesi aslında tamamen gizli ve asla su yüzüne çıkmıyor, muhtemelen çıkmayacak ama hepimizi etkileyecek ve tüm yaşamımıza sızacak, muhtemelen de sızıyor zaten. Ve belki de dünyayı yeni ve acımasız savaşlara sürükleyecek. Kuşkusuz dünyadaki DARPA benzeri, devletlerin milli güvenlik amaçları ile fonladığı çeşitli organizasyonların buluşları iyi alanlarda da pek çok gelişmenin yolunu açacak. Hangisi daha fazla ve baskın olursa o tarafa evirileceğiz.
 
DARPA, askerlerin savaşta zarar görmemesine odaklı araştırmalar ve üretimler yapıyor.  Daha doğrusu bir kaç askerini dahi zayi etmemek için teknolojiyi binlerce insanı telef etmek için geliştiriyorlar mı demek lazımdı acaba? 

İşte bunlardan sonuncusu; savaş pilotlarının uçakta değil, ABD’de ofisinde otururken Ortadoğu'yu  bombalayabilmesini sağlamaya çalışıyor.
 
Ve denek pilotlar bunu, ellerini dahi kullanmalarına gerek kalmaksızın sadece zihinleri ile yapabiliyorlar.

 

2018 Eylül başlarında, ordunun araştırma bölümü olan DARPA, 2015'ten beri üzerinde çalıştığı projeyi açıkladı:
Bir kişiye birden fazla uçak ve dronu zihniyle pilot yapma yeteneği veren teknoloji.

Beyninde zaten bir implant bulunan ya da kısmi derecede felçli olan, ameliyat geçirmesi gereken gönüllüler pilot olarak kullanılabiliyor.  Denek pilotlar bu implantlar ve kafalarına dışarıdan, boneye benzeyen başlığa takılan elektrodlar yardımıyla, simüle edilmiş birden fazla uçağı kontrol edebiliyorlar. Hayırlara vesile olur inşallah...

DARPA aynı zamanda “düşünce” konusundaki Yapay Zeka (Artificial Intelligence – AI) araştırmalarına önemli katkı sağlıyor, büyük bütçeler ayırıyor.

Teknolojinin insanların, diğer canlıların, dünyamız kaynaklarının yararına geliştirilmesi dururken, bunlara kafa yorulması ve kaynakların savaş ekonomisine akıtılması insanlığın en büyük aptallığı herhalde...
 
Kaynak: http://bit.ly/2IFqV04


Darpa'nın engebeli arazi robotu 

Darpa'nın akıllı mermisi EXACTO – Self Steering Bullet

Geleceğin otonom ve öldürücü silahları, yapay zekanın karanlık yüzü...

Beyin Kontrollü Arayüz Çalışmaları İlerliyor...  Brain Control Interface; BCI 

Boston Dynamics köpekler 1  - Boston Dynamics köpekler 2

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz.