Hacklenmemek için ipuçları
9931 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Hacklenmemek için ipuçları “Hacklenmek” de diğer pek çok kelimede olduğu gibi hayatımıza Türkçesi bulunup, yerleştirilemeden jet hızıyla “Türkilizce” olarak girdi ve yaygın olarak kullanılmaya başlandı.
 
Bilgisayar korsanlığı olarak da anılmasına rağmen, genç nesil “hacklenmek ifadesini” tercih ettiği için daha çok bu şekilde benimsendi.  Sonuçta İngilizce bilmeyen herkesin de anladığı diğer yabancı kökenli ifadeler, markalar, terimler, söylemler gibi öylece, doğal akışta kabul edildi. Çünkü hayat pratiği dil bilimcilerden çok daha hızlı çalışıyor. Neredeyse internete bağlı olup da sosyal medyaya girip ömründe en az bir kez hacklenmemiş insanoğlu kalmadığı için ben de bu yazıma aynen bu şekilde “hacklenmek” diyerek devam edeceğim.

Hacklenmek nedir?
 
“Hacklenmek” çeşitli yollarla bilgisayar, telefon ya da akıllı ofis, ev aletlerimize koruyucu kodlarımızın, şifrelerimizin kırılarak bizden izinsiz olarak sızılması, ele geçirilmesi oluyor. Buna “hacklenmek”, ele geçiren kişilere de “hacker” diyoruz. Yapılan şey aslında insan var olduğundan beri olagelen casusluk, hırsızlık, şantaj, vb. amaçlı tüm diğer faaliyetlerin aynısı. Farkı hackerların fiziksel olarak zahmete girişmeden oturdukları yerden çok daha etkin ve çok daha büyük zararlar verebilecek şekilde çalışmaları. Bir diğer büyük fark da tabii ki hackerların çok zeki, üstün kod erbabı ve teknolojiye deha seviyesinde hâkim insanlardan ve gelişmiş botlardan, robotlardan oluşması.

Hırsıza kilit, Hacker’a kod dayanmaz!

Konu dünyanın en büyük meselelerinden biri haline gelen “siber güvenlik” alanına giriyor. Hepimizin bu konularda bilgi sahibi ve tedbirli olması gerekiyor. Hepimizce geleceğin ufak-büyük tüm savaşlarının topla tüfekle ya da klasik rekabet araçlarıyla değil, siber güçle, dijitlerle olacağı biliniyor. Hackerler de yeni Dünya Savaşlarının komutanları ve askerleri oluyorlar.
 
Daha şimdiden rütbeleri, tanımları, kategorileri bile var; Beyaz Şapkalı (koruyucu, iyi amaçlı, etik), Siyah Şapkalı (zarar veren, kötü amaçlı), Gri Şapkalı (yasal çalışan, açık yakalayan), Hacktivist (toplumsal olaylara dikkat çeken), Lamer (çocuk yaşta, özenti, çaylak, sadece zarar verip sevinen), script kidde (lamer’lerin kötü niyetlisi, lise yaşında, hırs yapan, saldıran).
 
Aşağıda ipuçlarını sıralamadan son olarak şunu belirteyim. Doğal olarak geleceğin trendleri diye konuşmaya, yazmaya başladığımda daima hem bireysel hem kurumsal hem de toplumsal ölçekte en önemli başlıklardan biri olarak “Siber Güvenlikten” söz ediyorum. Çünkü siber güvenlikçi arkadaşlarım diyor ki
 
- Dünyada üç tür insan ve kurum vardır; 1- Hacklenenler 2- Hacklenecek olanlar 3- Hacklendiğini henüz fark etmeyenler. Anlayacağınız durum bu derece vahim ve “Hacker’a kod dayanmaz!”

 
Hacklenmemek için şunları yapın ve yapmayın:- Sosyal medya hesaplarınıza ya da e-mail kutunuza gelen mesajların adreslerini dikkatle kontrol edin. Bir iki harf, boşluk bırakarak sahte mail, hesap adı ile gelmiş olabilir özellikle bir linke tıklamanız vb. istendiğinde aşırı dikkatli olun, en ufak şüphe duyarsanız, hesabınızdan çıkın ve şifre değiştirin. Göndereni önce ekran görüntüsü alıp bloklayın, sonra gerekirse mesajını silin.. Ekran görüntüsü delil içi önemli ihmal etmeyin, her adımda alın. Okumadan, anlamadan hiçbir şeyi başkasına iletmeyin. Virüs bulaştırmış, hacker’a yol vermiş olabilirsiniz.


- Bir arkadaşınızdan, tanıdığınızdan sizi meraklandıracak, güldürecek, korkutacak içerikte bir e-mail, DM, yorum vb. gelmişse ve içinde link varsa ya da yapmanız gereken bir şey istenmişse yapmayın. Arkadaşınızı arayın ve hesabının hacklenip hacklenmediğini sorun mesajın gerçek olup olmadığını anlayın. Genellikle hacklenen hesapların tüm listesine bu şekilde saldırı yapılıyor. Son zamanlarda çok yaygın. 

Sosyal medya hesaplarınızı mutlaka çift faktörlü doğrulama (iki adımlı, double factor authentication da deniyor) kurun. Üşenmeyin. Bana olmaz demeyin. Yukarıdaki üç tip insan tanımına bakın.

- Sık sık şifre değiştirin. Şifreniz an az sekiz karakterli olsun. İçinde büyük harf, rakam ve ?! gibi noktalama işaretleri de bulunsun.

 

Aslında tahmin edeceğiniz gibi liste uzun, ancak en alt seviyede kullanım için dahi bunlar hayati önemde. Aman dikkat!

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın