GIG Ekonomisi Nedir?
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

GIG Ekonomisi Nedir? 

Geçici, freelance şlere verilen ad... Amerika’dan, müzik yapan küçük gruplardan “GIG’e gidiyorum” diyenlerden türemiş. Şimdilerde ise küresel işgücü piyasalarının en hızlı büyüyen, yıllık hacmi 2021 itibariyle 347 milyar $’lara varmış, “geçici, freelance işler” için kullanılan çok önemli, hızla gelişmekte olan ve daha da gelişeceek olan iş sahası...


GIG Ekonomisi nedir? GIG İşler Hangileridir? 

Pandemiden sonra daha da hızlanan dijitalleşme, teknolojik icatlar, yaygınlaşan robot ve yapay zeka kullanımı ile insanların ücretli, sabit işlerde çalışma olanakları ve gereksinimi giderek düşüyor, düşmeye de devam edecek.

Özetle hem geleneksel iş modellerinde ve konularında iş olanakları azaldığı hem de olanların maliyetleri çok yükseldiği için kurumlar sabit, full-time eleman istihdam etmek yerine ya robot ve yapay zeka ya da geçici, sözleşmeli insan çalıştrmaya yönelmekteler.   

Yukarıda özetlenen faktörlerin yarattığı Yeniçağın koşulları nedeniyle daima hızlanan ve artan bir oranda kurumsal alanda iş bulmak zorlaşırken, kurumsal alanın yorucu temposundan kaçmak, çıkmak isteyenler çoğalacak. Yanı sıra gelişen tenolojilerle, değişen ihtiyaçlarla, sorunlarla ve tercihlerle milyonlarca yeni uzmanlık alanı doğacak. Her konuda T-İnsanlar çoğalacak. Tüm bunlar da bordrolu işlerden daha çok kontratlı, dönemsel, konuya-mekana-amaca özel yepyeni geçici işler türemesine yol açacak. GIG denilen yeni çalışma modelinde deyim yerinde ise patlama yaşanacak.Aslında bu trend çoktan başladı. Bir takım işlere, uzmanlıklara ihtiyacı olanlar ile bu alanda hizmet sunabilecek kişileri buluşturan freelance iş ve işçi portalları hızla çoğalmaya başladı. Tüm dünyada artık pek çok insan mevcutta sabit bir işi olsa bile hafta sonları, mesai sonrası çok farklı işler yapmaya başladı. Çoğu çalışan artık tamamen bu düzene geçti ve istediği zaman, istedği kadar çalışmasına olanak tanıyan becerilere yönlenmeye başladı.

GIG Ekonomisinin tipik iş örnekleri Uber şoförleri, teslimatçılar, çeşitli tamiratlar yapanlar, ev-işyeri temizliğinde, yaşlı-çocuk bakım işlerinde çalışanlar, spor hocaları, danışmanlar, yiyecek içecek yapanlar, sanatçılar, ders verenler, dijital yeteneği olup da kodlama yapanlar, tasarımcılar, dijital içerik üretici ve yöeticileri, editörler vb. olarak sayılabilir. 

GIG ekonomisinin buluşturan Türkiye'ye has platformlarından bazıları;  


www.armut.com  www.ustamgeliyor.com  www.sadeceon.com  www.bionluk.com  www. webly.com.try   Burada da diğer Türkiye’de Freelancer Çalışma Sitelerini  bulabilirsiniz. Eğer yabancı diliniz varsa bu tür seçenekler daha da artacaktır tabii.

Bu modelde iş yapanların en büyük serzenişi gelirlerinin belirsizliği ve değişkenliği ile sigorta gibi kurumsa avantajlarının olmaması. Ancak bu da tartışılabilir tabii. Onu da başka bir zaman yaparız artık.


Dünyanın en iyi Freelance, GIG ekonomi platformları için şuraya bakın. 
Ülkemizdeki bazı platform bilgisi için de bu linkten yararlanabilirsiniz. 


Aşağıdaki yazıları da okumanınız öneririm: 

Yükselişi Önlenemeyecek Çok Önemli Yeni Trendler...
Gig Ekonomisi: İş Dünyasının Yeni Gerçeği
İş Antrenörü, Mentor ne yapar? Faydaları nelerdir?
İş Antrenörlüğü - Hızlandırılmış Özel, Kişisel Seanslar

******************
 

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://bit.ly/3MCx6T6
Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagramFacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.