Gelecek Gayrimenkul’e Güzel Gelecek…
9474 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Gelecek Gayrimenkul’e Güzel Gelecek…Gayrimenkul piyasaları gelecekte en önemli gelişme gösterecek ya da göstermesi gereken alanlardan biri, çünkü 2050 yılına kadar küresel kent nüfusu %75 artarak 9,3 milyara ulaşacak.
 
Tüm iş süreçlerinde teknolojik gelişmeler belirleyici olacak. Kısaca PropTech (Property Technologies) denilen Gayrimenkul Pazarına dönük teknoloji üretenlerin önü sektörle beraber ardına kadar açılacak.
 
Gelenekselliğin kalıplarından çıkamamış diğer pek çok sektör gibi gayrimenkul piyasası da COVID-19’un yarattığı koşulların etkisiyle henüz pek öyle hissetmese de gelecek bu alanda çalışanlara oldukça güzel gelecek. Ancak bir şartla! Eğer tam dijitalleşirse ve PropTech’ten iyi anlayıp, teknolojik evrim geçirirse… Kısacası Gayrimenkul piyasasına her boyut ve katmanda radikal bir devrim, yeni bir Rönesans gerekiyor.
 
Hiç zaman kaybetmeden yakın gelecekte olacaklarla ve olması gerekenlere bir bakalım;  
 
1- Yapay zekâ ve Big Data (büyük veri) kullanan startup’lar yatırımcı fonlarına daha cazip gelecekler. Küçük olmalarına rağmen çeviklikleri, hızları ve teknolojik üstünlükleriyle sektör devlerini zorlayacaklar.  Özellikle yatırım kapma yarışında yeniler, eskilere karşı büyük avantaj elde edecekler. Yeni nesil Gayrimenkul piyasası oyuncular sanal turları, 3 boyutlu görsel ve baskı uygulamaları ile sektördeki uçtan uca; proje, pazarlama, satış vb. tüm süreçlerin değişmesine neden olacaklar.
 
2- Yeni nesil iBuyer’a yani neredeyse tüm işlerini online, uzaktan ve dijital platformlar üzerinden gören iMüşteri’ye “blockchain, kripto para, full otonom ve otomatik değerleme vb. gibi hizmetler sunamayan gayri menkul sektörü temsilcisinin, yöneticisinin, çalışanın bundan sonra hiç şansı yok!” demek asla abartı olmayacak…
 
3- Gayrimenkul sektöründe de yeni ve geleceğe uyumlu yetkinliklerle donanmış insan gücü eksiğini kapatmak en büyük sorunlardan biri olacak. Sadece kendini yetiştirerek eğitim alan future-fit  gençler ya da kendini yenileyip, versiyon yükseltebilen deneyimli büyükler atılım yapıp, başarıdan söz edebilecekler. Özetle T-İnsan’laşmış insan kaynağı bu sektörde de tüm diğer işlerde olduğu gibi parıl parıl parlayacak.
 
Ancak ne kadar parlarsa parlasın robot emlak temsilcilerinin, bot’ların, hologram danışmanların ya da sanal emlak brokerlarının sektöre girişini engelleyemeyecek. İnsan & İnsansı karmasının en keyifli uygulamalarından biri de bu sektörde görülecek.
 
4- Radikal biçimde değişen dünya demografisi, göçler, kültürel çeşitlilik, küresel iklim krizinden kaynaklanan doğal afetler, gelir dağılımı eşitsizliğini yok etme çabaları, yeni nesil iş ve sosyal yaşam gerçekleri, dünyanın yönetimine aktif biçimde katılan ilk dijital yerliler (yani Z’ler), Çin’in 2030’dan itibaren dünyanın en büyük ekonomik gücü haline gelmesi ve oyunun kurallarını belirlemeye başlaması, uzay çalışmalarından elde edilen veriler vb. gibi nedenlerden dolayı gayrimenkul piyasası da tasarımdan, projelendirmeye, inşaattan, pazarlamaya ve satışa kadar uçtan uca büyük paradigma değişiklikleri yaşayacak.
 
Artık dünya yeni bir farkındalık düzeyinde ve güce, başarıya, paraya, sağlığa, sosyalleşmeye, çalışmaya, kısaca yaşama tamamen farklı boyutlardan bakan bir neslin yönetimine geçmek üzere. O yüzden Projelerin insana-çevreye duyarlı, yararlı, sürdürülebilir ve gerçekten gerekli olup olmadığı her şeyden daha fazla sorgulanacak, gayrimenkul sektörü de yeni nesil yapıya ilk ayak uyduranlardan, daha doğrusu onu oluşturan ve geliştirenlerden biri olacak. Eylem ve söylemleri bütünüyle değişecek.
 
5- AVM’ler büyük plazalardan oluşan iş yerleri uzaktan ve hibrid çalışmanın yaygınlaşmasıyla, fabrikalar insansız, full-otonom üretimin ve döngüsel ekonomi koşularının zorunluluk haline gelmesi ile başka formlara dönüşecekler. Örneğin drone platformları mecburiyet haline gelecek.

%100 yenilenebilir enerji kullanımı, 3D baskı ile modüler inşaat teknolojilerinin kullanımı, tamamen akıllı binalara dönülmesi tercih değil, zorunluluk haline gelecek. 
 
Gelecek Gayrimenkul’e Güzel Gelecek…


 
Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın