Ekolojik keder ve eko kaygı kol geziyor!..
9114 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Ekolojik keder ve eko kaygı kol geziyor!..İklim Kederi

İklim kederi olarak da bilinen “ekolojik keder – echological grief”, çevresel felaketlerin veya iklim değişikliğinin neden olduğu kayıplardan kaynaklanan psikolojik tepkiyi anlatan bir betimleme.

İklim Tanatolog’u* Kriss Kevorkian ve diğer uzmanlar, çevresel kederi "doğal ya da insan faaliyetlerinden kaynaklanan olaylar nedeniyle ekosistemde oluşan hasarlar karşısında duyulan belirgin üzüntü, umutsuzluk, korku ve çaresizlik duygusu olarak tanımlıyorlar. Yaşanan veya beklenen kayıplar, akut veya kronik çevresel değişimler, türlerin yok olması ya da azalması, orman-bitki örtüsü değişimleri, kuraklık, sel, yangın, vb. faktörlerin hepsi ekolojik kedere sebep olabiliyor. Sanayileşme sonrası ortaya çıkan bu psikolojik duruma “eko-kaygı / eco-anxiety” “eko-travma” gibi duygusal sıkıntıların yol açtığı da ileri sürülüyor.

Eko Kaygı

Günümüzde küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkileri inkâr edilemez biçimde hissediliyor ve görülüyor. Bir de bunlara büyük ölçüde insan eylemlerinin neden olduğu, çevre felaketlerini tetiklediği, hızlandırdığı gerçeği de eklenince çoğu insan iklim değişikliğinin yol açacağı hava-su-toprak kirliliği, salgınlar, gıda kıtlığı, doğa mahrumiyeti gibi korkulara kapılmaya başlıyor.
 
Ruh sağlığı uzmanları bu farkındalığın insanlarda kendisini ve çevresini sorumlu tutma, suçlama ve çaresizlik gibi duygusal salınımlara neden olduğuna, dünyanın geleceği ve olası sorunlar nedeniyle endişe doğurduğuna dikkat çekiyorlar. Bu endişe ve kaygılar en sonunda derin bir kedere ve umutsuzluğa, mutsuzluğa dönüşebiliyor ki buna da yukarıda anlatıldığı gibi “ekolojik keder” deniyor.


Önlemek, başa çıkmak için neler yapılabilir?


- Çevresel etkileri azaltacak, önleyecek olumlu, somut, yararlı davranışlar ve terciler içinde olmak. Sivil toplum örgütleriyle işbirlikleri yapmak, toplantılara, çalışmalara katılmak, yakın çevre ve dünya ile bu konularda sürekli etkileşim içinde bulunmak.
 

- Bilgileri daima güncellemek, iyi örnekleri, başarılı sonuçları anlamak ve herkese aktarmak.
 

- Eğitim almak, bilinçlenmek ve neler yapılabileceği konusunda tesadüfi değil, planlı ve sistemli gelişim içinde olmak. Eylem planları yaparak disiplinle uygulamak.
 

- Dayanıklılığı yükseltmek, daima pozitif, çözümcü ve ilerlemeci yaklaşımla kendisini, aile ve iş arkadaşlarını, toplumu motive etmek, izolasyon yerine daha çok bir arada olmayı seçmek. Birlikten güç doğar felsefesi ile hareket etmek.
 

* Tanatoloji, ölümü inceleyen bilim dalıdır. Ölümün yol açtığı veya ölüme yol açan çeşitli durumların araştırılması, ölenin sevenleri tarafından yaşanılan keder ve benzeri tecrübelerin incelenmesi ve daha geniş bir şekilde ölüme karşı toplumun tavırlarının incelenip, tanımlanmasını içerir. Disiplinlerarası bir bilimdir. Sıklıkla hemşirelik, psikiyatri ve veterinerlik bilimlerinde uzmanlaşmış kişiler Tanatolog olurlar.

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın