Dikkat! Gelecekteki işiniz bu alanlardan birinde olabilir…
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://linktr.ee/futuristufuk

Dikkat!  Gelecekteki işiniz bu alanlardan birinde olabilir…Organ İmalatçısı
 
3D görüntüleme, tasarım, baskı, genetik, kök hücre, malzeme ve nano tenolojiler geliştikçe biyonik organların üretimi mümkün olacak, yaygınlaşacak. İnsanlığın nakledilebilir organ kıtlığı tarihe karışacak. Yap bana şöyle cillop bir kalp ya da dumansız bir akciğer veya yağsız bir karaciğer diyerek sipariş bile verilebilecek…
 
Sanal Tatil Acentası
 
Tatillerin, seyahatlerin; hafıza implantları, artırılmış/sanal gözlüklerle, insansı eşlikçilerle (bot, robot, android) ve akla hayale sığmayacak holografik deneyimler yaşayarak oturduğumuz yerden yapılmasına en fazla 10-15 yıl kaldı. Sanal tatilimizi seçip ister Mars’a, ister okyanusun dibine hem de istediğimiz herhangi bir karakter olarak saniyeler içinde gidip gelivereceğiz.
 
Geçici 3D Ev İmalatçısı
 
Gelecekte 3D geçici yapı mühendisleri; doğal afetler, kazalar, savaşlar, karmaşa, göç, salgın, bilimsel araştırma, güvenlik, saha çalışmaları vb. gibi ihtiyaçlar için hızlı bir şekilde akıllı ve çevreci binalar inşa edebilecekler. Yakın gelecekte deprem çadırı kurmak yerine; 3D baskı sayesinde treylerlere benzer, gereğinde taşınabilir küçük konutları yapmak ya da önceden hazırlanmış modülleri çabucak monte etmek gibi işler inanılmaz düşük maliyetlerde ve birkaç saatte mümkün olabilecek.
 
Yaban Hayat Canlandırıcıları

Sanayileşme çağından bu yana kontrolsüzce gelişen ve ormanları, doğal hayatı, bitki örtüsünü, canlı türlerini, sulak alanları yok eden, betonlaştırılan yerleşim alanlarını ve sonra da terk edilen bina, fabrika, depo, yol, köprü, vb.’yi yeniden eski, doğal hallerine dönüştürecekler. Beton yığınlarını, iki yüzyıllık sanayi devriminin doğa barbarlığını ortadan kaldıracak şekilde doğal/vahşi hayat türlerini, dokusunu yeniden canlandıracak yöntemler, buluşlar, tasarımlar yapacaklar.  
 
İnsan ve İnsansı Takım Koordinatörü

Organik insanların ve insansıların bir arada çalışacağı geleceğin iş dünyasında üretim ve hizmet alanlarında birlikte iş görecek karma takımların uyum içinde görev yapması en kritik faktörlerden biri olacak. Bunun için tüm işleri, süreçleri, sistemleri, kuralları ve deneyimleri belirleyecek, organize edecek, gözetecek, geliştirecek koordinatörlere çok önemli sorumluluklar düşecek.
 
Dijital Para Uzmanı
 
Kripto paraların, yakın geleceğin para-finans sektörlerinde belirleyici rol oynayacağı artık tamamiyle kesin bir bilgi. Özellikle yatırımcılar ve finanstan sorumlu olanlar için dijital para piyasalarında muazzam fırsatlar ve potansiyel riskler oluşacak. O yüzden yapay zeka destekli "Dijital Para Uzmanları/Danışmanları" yatırımcılara ve iş liderlerine doğru finans sistemini nasıl kuracaklarını ve yöneteceklerini göstermek adına müthiş önemli bir noktaya jet hızıyla çıkacaklar.
 
Çöp Mühendisi Ya Da Çöp Tasarımcısı
 
Birleşmiş Milletler'e göre insanlık her yıl iki milyar tondan fazla çöp üretiyor! Ve çöplerimizi saklayacak yerimiz de tükeniyor. Doğaya ve sürdürülebilir hayata verdiği zarar anlatmakla bitecek gibi görünmüyor. Bu korkunç tabloda “Çöp Mühendisleri ve Tasarımcıları” çöpleri geri dönüştürmek için akıllı yöntemler yaratmak, daha verimli, sağlıklı üretim ve geri dönüşüm yolları bulmak için en kıymetli ve aranan iş insanları arasında yer alacaklar.
 

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın