ChatGPT - Open AI’ın CEO’su Sam Altman kimdir?
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

ChatGPT - Open AI’ın CEO’su Sam Altman kimdir?
 
Görsel kaynağı
 
Tarihin en hızlı büyüyen adeta salgın gibi yayılan ve sadece iki ayda 100 milyon kullanıcıya erişen uygulaması ChatGPT'nin / Open AI’ın CEO’su Sam Altman hakkında aşağıdaki özeti derledim. Keyifli okumalar.
 
Her şeyden önce Sam Altman Open AI’yı 2015’te Elon Musk, Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman ve Wojciech Zaremba ile birlikte kuranlardan biri.
 
Open AI, başlangıçta kâr amacı gütmeksizin, yapay zekanın kötücül kullanımını ve insanlık için yaratacağı tehditleri öngörerek önlemek amacıyla kurulan bir platform. 2019’a kadar özellikle  Khosla Ventures, Microsoft, Elon Musk gibi bağışçılardan alınan fonlarla ilerledi. 2019’da şirketleşerek sınırlı karlılık hedefleri ile büyümesine karar verildi.
 
2020 yılında GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) adı verilen bir API hizmetinin beta versiyonunu kurumsal müşterilere ve araştırma amaçlı kullanıcılara abonelik bedelleri alarak açtı. Makine öğrenmesi tabanlı yapay zekâ modellerini kolayca entegre etmeyi ve kullanmayı mümkün kılan bir platform olarak geniş kitlelerde büyük merak ve heyecan yarattı.
 
2022’nin sonunda Dall-E 2 isimli görüntü işleme ve üretme uygulaması, ardından da konuşma tabanlı sohbet botu Chat GPT herkesin kullanımına açıldı. Ve işte ne olduysa bu noktadan sonra oldu . Tüm dünya bir anda şaşkınlık, hayranlık ve panik duygusu yaşamaya başladı. “Yapay zekâ insanların yerini alacak” korkusu zaten vardı. ChatGPT ile yediden yetmişe herkes bunun artık olacağına kesin gözü ile bakar oldu. Bir müddettir “ChatGPT bugün neleri başardı, hangi mesleki sınavları geçti”, vb. haberlerinden başka bir şey konuşulmuyor. Ve bundan sonra da böyle sürecek gibi görünüyor. 


Sonuçta Open AI artık kâr amacı gütmeyen bir inisiyatif, platform değil. Kâr amacı güden, profesyonel hizmetler vermeye başlamış olan bir şirket. Zaten bunu hepimiz, abonelikler ödemeye başlayanlar olarak görüyoruz😊 Üstelik de başta Microsoft olmak üzere (Open AI zaten önemli destekçilerinden olan Microsoft’tan Ocak 2023’te e 10 milyar dolar daha yatırım aldı) çok önemli fonlardan milyarlarca dolar yatırım alıyor. Google’ın en önemli rakibi ve ona en büyük tehdit olarak görülüyor. Geleceğe emin adımlarla yürüyor.

Alt not: Bu arada, bu taşın altından da Elon Musk çıktı. Dünyayı değiştiren ve daha da değiştirecek tüm belirleyici, gelecekçi sektörlerin altında Elon Musk var. Lütfen Yarının İşini “Yarına Bırakma” kitabımın “Bir gelecek masalı” kısmını mutlaka okuyun. Oradaki CEO hangisi acaba?