Brezilya, Elon Musk'ı Starlink bağışı nedeniyle Liyakat Nişanı ile onurlandırdı...
10041 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Brezilya, Elon Musk'ı Starlink bağışı nedeniyle Liyakat Nişanı ile onurlandırdı...

Tahmini okuma süresi 2 dk. 47 sn.

Elon Musk, Amazon ormanlarında giderek artan ormansızlaşmayı gözlemlemek ve internet erişimi olmayan kırsal-ücra bölgelerdeki 19 bin köy okuluna internet bağlamak üzere bağışladığı Stralink uydularının açılış töreni için 20 Mayıs 2022'de Brezilya'ya gitti. Başkan Jair Bolsonaro da kendisini "Liyakat Madalyası" ile onurlandırdı. İkili ayrıca Bolsonaro'nun Facebook hesabından bir de canlı canlı yayına katılarak soruları yanıtladı. 

Kasım 2021'de Musk'ın Brezilya İletişim Bakanı Fabio Faria ile görüşerek uzak okullara internet erişimi sağlamak ve yasa dışı ormansızlaşmayla mücadele etmek için SpaceX teknolojisinden yararlanmayı önermesiyle başlayan süreç ve uydu bağışı, amaçları düşünüldüğünde gayet olumlu. Çünkü Amazon ormanları ekolojik açıdan dünya için hayati derecede önemli.  

Yerküremizin akciğerleri olarak kabul edilen Amazon ormanları Güney Amerika'da yaklaşık beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.  Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon, dokuz ülkenin sınırları içerisinde bulunuyor;  BrezilyaPeruKolombiyaVenezuelaEkvadorBolivyaGuyanaSurinam ve Fransız Guyanası.

Amazon Ormanları neden bu kadar önemli? 
Ormanların %60'ı Brezilya, %13'ü Peru sınırları içerisinde yer alıyor. Bu nedenle Brezilya sınırları içindeki Amazon ormanlarının korunması hepimiz için kritik. Çünkü Amazon ormanları dünyada kalan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını ve dünyadaki su kaynaklarının yüzde 20’sini oluşturuyor.

Amazon ormanlarının en büyük özelliklerinden biri, atmosferdeki oksijen ve karbondioksit dengesini koruması. Bu da şu demek; dünyadaki hayvanların çoğunun ihtiyaç duyduğu oksijenin bitkilerin ürettiği kısmının %20'si Amazon ormanlarında üretiliyor. 
 

İçerisindeki  40.000 ağaç, 2.000 kuş ve memeli hayvan, 2.200 balık çeşidi ve 128.843 çeşit omurgasız hayvan çeşidi ile Amazon ormanları biyolojik çeşitlilik açısından da dünya için bir doğa hazinesi durumunda. Denizde yaşamayan tek denizineği türü olan amazon denizineği gibi çok sayıda endemik hayvan ve bitki barındıran Amazon, dünyanın en fazla türe sahip ormanı. Dünyadaki hayvan ve bitki türlerinin de yüzde 10'unu barındıran Amazonlar, 8 ayrı Güney Amerika ülkesinde yaşayan 400'den fazla yerli kabileye de ev sahipliği yapıyor. 

Benim bu olaydan anladığım şu; Bolsonaro PR ve paçayı, Musk Dünya'yı kurtarmanın peşinde...

Aşırı sağcılığı, COVID-19 salgını sırasındaki basiretsizliği ve aşı karşıtı beyanatları ile dünyanın olumsuz yönde radarında olan ve sevilmeyen liderlerinden biri olan Bolsonaro, ülkesinde de ağır eleştirilerle buğuşuyor. Deyim yerinde ise hem küresel hem de ulusal manada ateş altında. Bunun en önemli sebeplerinden biri de özellikle onun iktidarda olduğu dönemde kendisinin ve yandaşlarının yasa dışı suistimalerle Amazon ormanlarını katleden altın madencilerine, çiftçilere, kereste kaçakçılarına ve bilimum kanunsuzluğa göz yumması hatta bu tip faaliyetleri ülke ekonomisine katkı diye desteklemesi.

Bolsonaro'nun hükümeti döneminde ormansızlaşmanın önemli ölçüde arttığı Brezilya'daki durumu da fark  eden ve nereye yetişeceğini şaşırdığını düşündüğüm Musk, geçen Kasım ayında Brezilya hükümetiyle iletişime geçerek Amazon ormanlarında uydu İnternetini güvence altına almak ve yasa dışı ormansızlaşma takibini iyileştirmek için SpaceX bağışlamayı önermiş.  Ve gelinen durum itibariyle, bu arada
19 bin okulu da internete hem de en hızlısına kavuşturmuş görünüyor. Bir taşla ik kuş. 

Daha önceleri büyük internet şirketlerini sosyal medyadaki dezenformasyonla mücadele girişimleri nedeniyle kınayan Bolsonaro, şimdi Musk'ın Twitter'ı alma girişimine alkış tutuyor "özgürlüğe bir nefes" gibi altı boş klişe laflar ediyor. Ayrıca daha ülkesindeki hiç bir perakende satış noktasında Tesla satılmıyorken Brezilya'da  fabrika açmak için ikna
etmeye çalışıyor. Dünyanın kanını emen ve hızla suları ısınan,
raf ömürleri sona ermekte olan sömürgen, ahlaksız siyesilere tipik bir örnek anlayacağınız...

Kim ne derse desin, "çalıyor ama çalışıyor" gibi söylemlerin olduğu bir dünyada gece gündüz "sürdürülebilir daha iyi bir gelecek için çalışan" insanların epey fazla olduğuna inanıyorum. Musk da onlardan sadece biri ve önde gidenlerden biri.

Dünyayı iyilik, iyi akıl kurtaraca ve #YarınınİşiniYarınaBırakma zsak #GelecekGüzelGelecek 🤍✨

 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

 
 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın