5.7 Milyar değere ulaşan Elon Musk'ın Hyperloop projesi nedir, hangi aşamada?
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

5.7 Milyar değere ulaşan Elon Musk'ın Hyperloop projesi nedir, hangi aşamada? Önce Prufrock neymiş, onu anlayalım? 

Elon Musk’ın paylaştığı şu tweet’de videosu görülen tuhaf şeyin ne olduğunu herkes gibi ben de merak ettim. Video’da Musk, oğlu X’e adının Prufrock II olduğunu anladığımız şeyi gösteriyordu. Tweet’e de “Prufrock II emerging from the ground - Prufrock II yerden yükseliyor” yazmıştı.
 
Hemen Google efendiye sordum ve The Boring Company sitesindeki açıklamayı buldum. Prufrock, devasa tüneller açmak için kullanılan, 48 saat içinde tünel açmaya başlayabilen, işe başlamak ve geri almak için gereken pahalı çukurlar açma ihtiyacını ortadan kaldıran, The Boring Company'nin önceki nesil kazıcılarından 6 kat daha hızlı olan ve haftada 1 milden (1.6 km) daha yüksek bir hızda tünel açan tüm bunlara rağmen hala bir bahçe salyangozundan 4-5 kat daha yavaş olan ama Hyperloop projesi için hayati olan önemli bir tünel kazıcısı imiş. Geliştirme çalışmaları devam eden Purfrock'un orta vadeli hedefi, günde 7 mil (11.7 km) olan insanın yürüme hızının 1/10'unu aşmak.
 
Trafiğe çözüm, Hyperloop’mu, 2016’da başlayan proje ne durumda?
  
Elon Musk sık sık trafikten yakınan tweet’ler atıyordu. Musk’ın hayali, hava şartlarından etkilenmeyen, kaza riski bulunmayan, ortalama olarak sıradan bir jetin iki katı kadar hız yapabilen, az enerji sarf eden ve 24 saat kesintisiz çalışabilmek için enerji depolayabilen bir ulaşım aracı idi.
 
Ve tabii ki sonunda, onun tüm diğer işlerinde olduğu gibi “yakınma, çalış, çare üret” felsefesi ve alışkanlığı devreye girdi. 2013 yılında SpaceX ve Tesla ekipleriyle Hyperloop’u tasarladı, 2016 yılında da üretmek için altyapı ve tünel inşaat şirketi  The Boring Company’yi kurdu.
 
Boring, delme anlamına geliyor. Yeni nesil, ışık hızında ulaşım sisteminin adı olan Hyperloop ise hyper ve loop kelimelerinden oluşuyor. Hyper "üstün, aşırı", loop da "döngü, takla, ilmik, yuvar (döner kapsül)" deme oluyor. Hyper kelimesi hızsal üstünlüğü, loop kelimesi de aracın manyetik alanlı kapsülden yani yuvardan meydana geldiğini anlatıyor. Hyperloop’un Türkçedeki karşılığı bir anlamda "hız yumağı" oluyor. Bu videoya göz atın.
 
Hyperloop’un avantajları, faydaları?
 
Kara, hava, deniz ve raylı ulaşım sistemlerinin ardından beşinci bir ulaşım sistemi olarak geliştirilen Hyperloop, raysız, hızlı trenlerden 2-3 kat daha hızlı bir trene benziyor. Teknolojisi sayesinde gökyüzüne yükselmeden ses hızına yakın hızlarla seyahati, mesele Ankara’dan İstanbul’a (450 km) yarım saatte gitmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca Hyperloop istasyonları havalimanları gibi, şehirden uzak alanlara değil şehir merkezine yakın yerlere inşa edilebileceği için ulaşımı kolaylaştıracağı, zaman tasarrufu sağlayacağı, uzun mesafe seyahatlerde dahi uçakla seyahatin önüne geçebileceği düşünülüyor.
 
Üstelik uçakla ulaşıma oranla çok daha tasarruflu enerji kullanılacağı için ekolojik açıdan da avantajlı duruyor. Çünkü Hyperloop, tamamen elektrikle çalışıyor, dolayısı ile çevre dostu bir sistem. Sistem, tüpün üzerine yerleştirilecek güneş panelleriyle, çalıştığı için gerekli enerjini ve hatta daha fazlası da üretilebiliyor. Bu sayede toplanan ekstra güneş enerjisi pillerde depolanıyor. Güneş panellerinin üzerine yeterli miktarda ışık düşmediği zamanlarda -örneğin bulutlu havalarda veya gece- kullanılabiliyor, bu da teknolojiyi çok daha avantajlı hale getiriyor.
 
Hyperloop nasıl çalışıyor ve nasıl bu kadar yüksek hıza ulaşabiliyor?
 


Saatte yaklaşık 1.200 km hızla seyahat edebilmek için geliştirilen Hyperloop sistemi için öncelikle yerin altına veya üzerine aerodinamik sürtünmenin minimuma indirildiği özel bir tünel, tüp inşa edilmesi gerekiyor çünkü Hyperloop ile insan ya da kargo taşıyan araçların bir tüpün içerisinde gidecekleri yere taşınması planlanıyor.
 
Hyperloop’daki en önemli konu tüpteki aerodinamik sürtünmenin dolayısı ile yüksek enerji gereksiniminin mümkün olan en düşük seviyeye indirilmesi. Çünkü aerodinamik sürtünme, kapsülün hareketine zıt yönde etki eden hızın karesiyle orantılı olarak artan hava direncinin kuvveti. Bu nedenle Hyperloop’un hayata geçmesi için sürtünme kuvvetini azaltmak, kapsülün içinde hareket ettiği tüpün hava basıncını düşürmek şart. Ancak bu sayede sürtünmeden kaynaklı enerji kaybı ortadan kalkar ve kapsüller adeta bir hava yastığı üzerinde ilerleyebilir.
 
İşte bu konunun halli için Maglev trenlerinde olduğu gibi, manyetik levitasyon (askılama) teknolojisiyle kapsüllerin ray üzerinde yükseltilmesi ve herhangi bir yere temas etmeden havada ilerlemesi de öneriliyor. Maglev teknolojisinde (600 km/saat) kapsüller ve raya yerleştirilecek elektromıknatıslar, kapsülleri hem havada tutar hem de ileri doğru itebilir diye düşünülüyor. Ancak Çin, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde kullanılmakta olan az sayıdaki Maglev trenlinin malzeme maliyeti hala çok yüksek ve bu Hyperloop’u daha kolay ve ekonomik bir çözüm haline getiriyor.
 
Bu yıl 675 milyon dolar yatırım alan Boring Company’nin şirket değerlemesi 5.675 milyar dolara yükseldi. Şirket aldığı yatırımı Hyperloop için tünel makinesi satın almak, tünel kazmak ve full ölçekte bir test için kullanacağını, fon toplamaya devam edeceğini açıkladı.  


 
Bu videoda Hyperloop’un yaptığı ilk testlerden birini görüyorsunuz. Proje tamamlandığında Los Angeles'tan San Francisco’ya halen karadan 6, havadan 1 saat 20 dakika süren
560 km uzunluğundaki yolculuğun 35-45 dakikaya ineceği belirtiliyor.  Vegas Loop adı verilen 46.6 km'lik ilk etap tünel tamamlandığında 51 durağa sahip olması planlanıyor. Şu anda bu tünellerinde sadece küçük bir kısmı aktif. Las Vegas Kongre Merkezi’ne ulaşan tünelde bu aşamada Tesla Model X ve Model Y araçlar kullanılıyor.
  
Bu yazıyı da okuyunuz

2 Aralık 2018 tarihli bir haber******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.