Geleceğin Tarım Teknolojileri, AgTech ve Tarım Devrimi
9476 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Geleceğin Tarım Teknolojileri, AgTech ve Tarım DevrimiOlası ve mevcut kuraklık, kıtlık ve pandemiler nedeniyle tüm ülkeler “Sürdürülebilir Tarımı” milli öncelikleri olarak ilan etmiş durumda. Kısacası yeni bir Tarım Devrimi arifesindeyiz.  Bu yeni Tarım Çağının odağı yani “Sürdürülebilir Tarım” başlığı altında şekillenen alanlar aslında “gıda, güvenlik ve beslenme” ekseninde şekilleniyor. Tıpkı tüm diğer alanlar gibi tarım da uçtan uca teknolojik çözümlerle entegre oluyor. Artık dünya genellikle “AgTech – Tarım Teknolojileri ve/veya Smart Farm – Akıllı Çiftlik” terimlerini ayrılmaz bir bütün olarak kullanıyor.

Tarım teknolojileri / AgTech ya da “SmartFarm” dediğimizde başroller tabii ki biyo/nano teknolojiler ve kimyada. Yan roller de bulut bilişimi/yapay zeka, blockchain, robotlar ve drone’lar ile sensörler tarafından kapılmış durumda. Tüm bunlar aynı zamanda yepyeni iş ve girişim olanakları demek oluyor. Gençler arasında tarım ilintili alanlara ilgi, çiftçi olmanın itibarı yeniden yükseliyor.
 
Tarım teknolojileri / AgTech:

Dikey çiftlikler: Sanayi devriminden arta kalan depolar, büyük binalar hızla şehir çiftliklerine dönüşüyor/dönüşecek. Topraksız tarım da denilen bu yeni nesil teknolojik tarım havzaları, akıllı çiftlikler minimum su, girdi, atık üretimi, insan gücü ve suni güneş ışığı içeren çevreci çözümlerle, eskisinden çok daha bereketli mahsul avantajları ile çığ gibi büyüyor, gelişiyor. Hektarlarca değil, plazalarca, kat kat tarım alanları oluşuyor.
 
Akıllı sulama sistemleri: Tarımda atak yapan tüm ülkelerde öncelikle sulama teknolojileri geliştiriliyor. Akıllı çiftliklerde toprağın sunabileceği ve bitkinin ihtiyacına göre sulamanın ötesinde fotosentez, terleme vb. gibi faktörler de hesaba katılarak ekim, bakım ve nokta atışı akıllı sulama yapılıyor. Çöllerde bile eskisinden misli misli fazla ve sağlıklı hasat elde ediliyor.
 
Otonom, sürücüsüz tarla araçları, traktörler: Giderek daha da gelişen, kolaylaşan, ucuzlayan ve yaygınlaşan sensör, radar, GPS sistemleri ve makine öğrenmesi ile donanmış becerikli otonom arazi/tarla makineleri sayesinde yetişmiş insan gücünden de tasarruf ettiren çözümler iş kalitesini ve verimliliğiniz arttırırken, maliyetleri inanılmaz düşürüyor.
 
Drone’lar: Üzerlerine monte edilmiş spreyler, sensörler, kameralar ile ölçüm, ekim, püskürtme vb. yapıp karar verebilen yapay zekâ algoritmalarına sahip insansız hava araçları, İHA’lar yani drone’lar da süratle akıllı tarımın en önemli bileşenleri arasında vazgeçilmez hale geliyor.  
 
Mobil uygulamalar: Sürdürülebilir tarım kapsamında firmaların sunduğu ücretsiz dijital-mobil uygulamalarla çiftçilerin tarlalarında karşılaştıkları problemlerin anında analizi, erken tespiti, hızlı çözümü artık cep telefonları aracılığıyla yapılabiliyor. Örneğin dünya kimya devi BASF’nin ödüllü Xarvio Scouting mobil uygulaması ile çiftçi tarladaki sorunları, bir telefon yardımı ile sadece fotoğrafını çekerek saptıyor. Uygulama, fotoğrafı analiz ederek tarladaki durumu anlıyor ve doğru tarla yönetimi önerilerinde bulunuyor. Tarladaki her alan, bitki ne kadar ve hangi temel besin elementine ihtiyaç duyuyor, tarlanın hangi alanında potansiyel verim daha yüksek, gibi yönlendirici bilgiler veriyor. Ayrıca potansiyel riskler için erken uyarı sistemi devreye giriyor ve bu sayede yaklaşan tehlikelere karşı çiftçiyi bilgilendiriyor ve yönlendiriyor. Doğru ürün seçimi, uygun doz, optimum uygulama zamanı gibi konularda öneriler sunuyor. 

 

Konu aslında bu kadarcık yere sığacak gibi basit, kısa değil. Tarla, mahsul, çiftçi dışında Sürdürülebilir Tarım Ekosistemini oluşturan üretim, işleme, dağıtım, perakende ve tüketim alanlarında oyuncu olan, çiftçiler; devlet, Global firmalar, sektör oyuncuları, akademi, sivil toplum örgütleri ve tüketiciler de var. Bunlar da kullandıkları teknolojilerle tarımda teknolojinin geleceğini A’dan Z’ye değiştiren bütüncül etkileşim içinde.

Kısacası tarım teknolojilerinin geleceği çok ama çok parlak!


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın