Çin’de 7 çocuk 150.000 $
8728 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Çin’de 7 çocuk 150.000 $Zhang Rongrong Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşayan ve fotoğrafta gördüğünüz yedi çocuğunu doğurabilmek için devlete 150.000 ABD dolarından fazla sosyal destek vergisi ödeyerek izin alabilen bir anne.
 
Rongrong konfeksiyon fabrikası, mücevher şirketi ve cilt bakım merkezi olan başarılı bir iş kadını.
1 ile 14 yaş arası 7 çocuğu var. Sadece 2 tanesi ikiz doğum. Bizim özellikle doğu, güneydoğu bölgelerimizde normal sayılan “çok çocuk doğurmak”, Çin’de anormal ve aslında yasak. Çünkü 1.4 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan ülkede aşırı nüfus artışını önlemek amacıyla 1979 yılında tek çocuk politikasına geçildi. Katı şekilde uygulanan nüfus planlama programı 2015'te Çin Komünist Partisince iki çocuk politikasına dönüştürüldü. Kısacası Çin’de halen ikiden fazla çocuk sahip olmak isteyenler ciddi seviyelerde vergi, bir anlamda ceza ödüyorlar.
 
Tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de çocuk yetiştirmek devlete ödenen vergilerin ötesinde eğitim ve tüm diğer yaşam koşullarının aşırı pahalı olmasından dolayı zaten giderek zorlaşan bir durum. 

Çin’de ise çocuk hele hele “çok çocuk” sahibi olmak, gelir seviyesi yüksek olmayanlar için ekstra zor, hatta neredeyse imkânsız!
 
Kadın Kıtlığı ve Gelin Kaçakçılığı!..
 
Çin’de bir başka sorun da kadın kıtlığı! Çünkü Çin’de ve Hindistan’da erkek nüfusu kadınlardan fazla. İki ülkedeki toplam erek fazlalığının sayısı neredeyse Türkiye nüfusuna eşit. Bu yüzden Çin’de evlenme çağına gelen erkeklerin ana-babaları çocuklarına evlenecek kız bulmak için akla gelmedik, bazıları da resmen insanlık dışı korkunç yöntemler uyguluyorlar.
 
En fazla yapılanların başında Myanmar'dan Çin'e gelin kaçakçılığı geliyor. Myanmar’ın Çin sınırındaki Kachin ve kuzey Shan eyaletlerinde yıllardır devam eden çatışmalar nedeniyle her yıl binlerce kişi göç etmek zorunda kalıyor. Bu yüzden savunmasız ve zor durumda kalan kadınlar, genç kızlar hatta kız çocukları “Çin'de işe yerleştirilme” vaadiyle kandırılıyor, sonra da
oğulları için gelin bulmakta zorlanan Çinli ailelere yaklaşık 3.000 ila 13.000 dolar civarındaki fiyatlarla satılıyorlar.Kadınlar ve kızlar bu şekilde satın alınıp, evlendirildikten sonra genellikle bir odaya kilitleniyor, ailelere hemen bir bebek sağlayabilsinler, hızlı bir şekilde hamile kalsınlar diye defalarca tecavüze uğruyorlar. Doğum yaptıktan sonra bazılarının kaçmasına izin verilse de çoğu kadın çocuklarını geride bırakmakta zorlandığı için zoraki evliliği sürdürmek zorunda kalıyor.
 
Kamboçya, Kuzey Kore ve Vietnam'dan ve Çin sınırındaki diğer ülkelerden de benzer gelin göçü ve kaçakçılığı olduğuna dair haberlerin ardı arkası kesilmiyor.
Tüm insan Hakları örgütlerinin öncelikli mücadele listesinin başında olan kadın kaçakçılığı, kadın suiistimali 21. Yüzyıla gelip de hala bu sorunu çözemeyen insanlığın en utanç verici, yüz karası problemlerinden biri olarak ve aslında ucu hepimize dokunarak ne yazık ki hala sürüyor. 

Bu ve buna benzer-benzemez her türlü kadın, insan ticareti/sömürüsü/şiddeti; kadına yönelik diğer tüm şiddet suçlarının en temel sebeplerinden biri. Bu kadar büyük insanlık suçları işleyip hiçbir şey olmamış gibi günlük hayata karışan, sızan insanlar ve o ailelerde, o toplumlarda böyle travmalarla doğan-büyüyen çocuklar bütün insanlığın, toplumların çürümesine neden olan hastalıklarla boğuşuyor ve geleceğimizi tehdit ediyorlar.
 
Daha iyi bir gelecek için dünyanın neresinde olursa olsun bu toksik durumları sonlandırmak için elimizden geleni ardımıza koymamalı, konunun aciliyet ve öneminin yalnızca 8 Mart’larda değil daima farkında olmalıyız! Kadın yoksa gelecek de yok!
 
Gelecek ancak ve ancak mutlu, sağlıklı ve erkeklerle eşit konumdaki kadınlarla güzel gelecek👍🏻


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın