Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamato’nun Gerçek Kimliği
12218 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamato’nun Gerçek KimliğiKim bu Satoshı Nakamoto?

Bitcoin, Altcoin terimleri jet hızıyla en ücra köy kahvelerine kadar jet hızıyla girdi. Çocukların eğitimlerini garanti altına almak, hızlı köşe dönmek, evlenmek, araba-ev için para biriktirmek gibi tasarruf, yatırım, voli vurmak, çağa yetişmek, fırsat yakalamak türünden tüm parasal hayal ve hedeflerin en tepesine yerleşti. Televizyon, sosyal medya, tüm özel, resmi, vb. iletişim kanallarının en heyecanla takip edilen gündemi haline geldi. Ve çoktaan Bitcoin ve onunla beraber sayıları binlere fırlayan diğer kripto para milyarderleri, iflas edenleri, analistleri, borsaları vb. bile türedi.
 
Bitcoin'in geliştiricileri tarafından açıklanan misyonu; "İnternet için dünya çapında istikrarlı bir para birimi oluşturmak. Ve bunu dünyanın her yerinden insanların birbirlerine e-posta göndermeleri kadar kolay işlemlerle yapmalarını sağlamak."
 
Çok yalın bir misyonu sahip, 2008 finansal krizinden sonra kapitalist para sistemine bir başkaldırı olarak ortaya çıkan kripto/dijital paranın başlatıcısı “Bitcoin” nedir, ne işe yarar artık iyi kötü biliyoruz da onu başımıza sardığı iddia edilen, yani Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isim “Satoshi Nakamoto” hakkında hala net bilgilere sahip değiliz.
 

Satoshi Nakamoto için pek çok efsane, komplo teorisi ve tahmin var. Genel kültürümüze helal gelmesin diye bugün onları bir toparlayalım istedim.

23 Nisan 2011’de ortadan yok oldu?


Nakamoto, 2007 yılında sistemin kodlarını yazarak çalışmalara başladı ve 31 Ekim 2008’de  metzdowd.com sitesinde elektronik para birimi olarak adlandırdığı Bitcoin'i bir PDF dosyasında ilk kez anlattı. 3 Ocak 2009'da Bitcoin ağını başlatarak kripto para biriminin ilk adımlarının atıldığı Bitcoin yazılımını yayınladı. 11 Şubat 2009'da ise yazılımın düzenlenmiş versiyonu Bitcoin v0.1'i resmen kullanıma sundu.
 
Nakamoto, 2010'un ortalarına kadar diğer yazılımcılarla birlikte Bitcoin yazılımını, çekirdek takımı ile P2P ve Bitcoin platformlarıda yazışarak geliştirmeye devam etti.

23 Nisan 2011 tarihinde yazılımcılarına gönderdiği en son mailde “I’ve moved on to other things. It’s in good hands with Gavin and everyone - Başka şeylere yöneldim; Bitcoin, Gavin ve diğerlerinin öncülüğünde iyi ellerde” diyerek kaynak kodundaki son değişiklikleri yaptı, tüm güvenlik anahtarları ile birlikte her şeyi çekirdek geliştirici Gavin Andresen'e, Bitcoin ile ilişkili birkaç alan adını ise Bitcoin topluluğunun önde gelen bazı üyelerine teslim etti ve ve ortadan yok oldu.


Satoshı’nin 1 milyon bitcoin o zamandan beri hiç işlem görmedi!

Nakamoto tarafından alınan ve halen yayında olan Bitcoin.org alan adı ”Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System - Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” isimli yazı yayımlanmadan yaklaşık 3 ay önce anonim domain, hosting ve email hizmeti veren bir site aracılığı ile kaydedildi. Bitcoin.org alan adı Satoshi’nin ortadan kaybolmasından sonra ikinci Bitcoin geliştiricisi olarak bilinen Sirius nick name’li (takma isimli) Martti Malmi tarafından yönetilmeye başlandı.
 
Bitcoin’in kullanımı ilk dijital para bloğu olan Genesis’le ve bir milyon Bitcoin’le Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldı. Tüm sistemin üzerine inşa edildiği Nakamoto’nın 1 Milyonluk Bitcoin hesabında o günden bu güne kadar tek bir kuruş (Satoshi) dahi hareket olmadı ki bu da zaten sisteme güven duyulmasındaki en önemli nedenlerden biri olarak kabul ediliyor…


Asıl Satoshı Benim / Hayır Ben O Değilim!

Bitcoin’in yaratıcısı hakkında bir türlü netleşemeyen pek çok bilgi olmasına rağmen Satoshi’nin, Japonya’da erkek çocuklara verilen ve anlamı “bilge atalara sahip kişi” olan bir isim olmasından dolayı ilk zamanlar pek çok kişi Satoshi’nin bir erkek ve Japon olduğuna inandı. Hatta burada da gördüğünüz ve “Ben o değilim!” demekten dilinde tüy biten “Dorian Prentice Satoshi Nakamoto” adındaki bir kişiye ait olan ikonik fotoğraf da Satoshi’nin fotoğrafı diye internette hızla yayıldı. Google’de arama yaptığınızda hala bu fotoğraf karşınıza çıkacak, ancak o fotoğraftaki kişi defalarca Satoshi olmadığını açıkladı.
 

Bir başka tahmin;

Satoshi Nakamoto adının “SAmsung – TOSHIba – NAKAmichi – MOTOrola” markalarından esinlenerek konulduğu, Satoshi’nin ilk zamanlardaki forumlarda kendisini Japonya’da yaşayan 5 Nisan 1975 doğumlu bir erkek olarak tanımlamasına rağmen gün içerisinde hiçbir zaman Japonya’nın yerel saatine göre Bitcoin forum üzerinde bir gönderi paylaşmaması, İngiltere saatinde iletişim kurması, ayrıca İngilizce’ye ileri düzeydeki hâkimiyeti ve Birleşik Krallık kökenli bir kişi gibi yazması onun iddia ettiği Japonya kökenli olamayacağı iddialarını güçlendirdi.

 

İnternette küçük bir arama yaptığınızda “ben Satoshi’yim” diyen ama olmadığı anlaşılan ve “sen Satoshi’sin” denen ama “ben değilim diyen pek çok kişi ve gerekçe okuyacaksınız ve maalesef tek bir “kadın” olma ihtimaline dahi rastlamayacaksınız.

Satoshi Olduğu İddia Edilen En Güçlü Adaylar:


Nick Szabo Şifre bilimci, yazılımcı, hukuk profesörü ve akıllı kontratlar uzmanı. 1990’lı yılların sonunda Bit Gold adı verilen merkezsiz dijital para birimini geliştirerek Bitcoin’in temellerini atması, ayrıca isminin baş harflerinin Satoshi Nakamoto’nun isminin baş harflerinin tersten yazılışı ile aynı olması Szabo’yu daima en güçlü adaylardan biri yapıyor.
 

Hal Finney yazılım mühendisi ve Satoshi Nakamoto ile birlikte erken dönem geliştiricilerden, ağa ilk en çok katkı verenlerden ve Satoshi Nakamoto ile ilk Bitcoin transferini gerçekleştiren kişi. 2014 yılında Alzheimer’dan hayatını kaybeden Finney’in Satoshi olma ihtimali çok yüksek denmesinin ilginç sebepleri var. İddia sahipleri, Satoshi’nin 2011’de bir mesaj atarak başka şeylerle ilgilenmem lazım diyerek ortadan yok olmasını Hal Finney’in o zamanlarda hastalanmaya başlamış olabileceğine bağlıyorlar.
Çünkü GENESIS hesabındaki 1 Milyon Bitcoin de o zamandan beri hiç hareket
görmemesinin nedenini Finney’in aslında Satoshi olması ve Alzheimer nedeniyle şifreleri
kimseyle paylaşamadan ölmesi şeklinde açıklıyorlar.

 


Dünyanın İlk Bitcoin kullanıcılarından ve halen en büyük Bitcoin yazılımcısı Blockstream şirketinin kurucusu, kripto yazılımları uzmanı ve Hash’ı bulan Adam Back’in Satoshi Nakamoto olduğu iddiası da oldukça fazla taraftar buluyor.
Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i piyasaya sürdüğü dönemde Birleşik Krallık’ta yaşadığı yönünde çok ciddi iddiaların ortaya atılması, Adam Back’in o dönemlerde İngiltere’de yaşıyor olması ve kriptografi uzmanlığı, kendisi defalarca “ben değilim” dese de hala en güçlü ihtimaller arasında.
 
Benim oyum Hal Finney’den yana. Mekanı cennet olsun.


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın