2021 sonrası > “Dijital Dönüşüm = “Blokchain’e Geçiş”
8603 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

2021 sonrası > Dijital Dönüşüm = Blokchain’e GeçişDaha önce de yazmıştım, zaten tüm dünyalılar da kabullendi; insanlık tarihinde 2020 öncesi ve sonrası ya da COVID-19 öncesi-sonrası diye bir ayraç var artık.
 
2020 ayracına ilk çiziği Covid-19 atmış görünse de aslında derinleşmesini ve yayılmasını sağlayan, dijitalleşmenin sıra dışı, kontrolsüz epeyce de başıbozuk hızlanması oldu.
 
2020 boyunca hepimiz “virüs hızla bulaşıyor, salgın yayılıyor” konularına odaklandık, ancak asıl ve ışık hızıyla bulaşan ve yayılan “dijital virüs” oldu. Dijitalleşme tıpkı bir okun yaydan fırlaması gibi siber yaydan fırladı, uçtu gitti!.. Dijital ok hala havada ve istikameti de uzay gibi görünüyor…
 
Muhtemelen 2021’in ikinci yarısında aşı yaygınlaşacak, salgının önü kesilecek ve önlenecek. Virüs tamamen yok olmasa da dünya kalıcı hale gelmiş değişikliklerle “yeni normale” dönmeye başlayacak. Oysa dijitalleşme, pandemiyi fırsat bilip yaptığı hamleyi, bırakın hız kesmeyi daha da süratlenerek, derinleşerek ve kapsam genişleterek sürdürecek.


Kısacası 2020, tarihe COVID-19’la giderek dijitale tam bağımlı hale geldiğimiz en keskin başlangıç yılı olarak geçecek.

2021 ve sonrasında iş dünyası hayatta kalabilmek için en çok dijitalleşmeyle ve Endüstri 5.0’a zıplamakla uğraşacak;


- MuleSoft'un raporu'na göre şirketler rekabet gücünü korumak için BT / IT projelerini minimum % 40 büyütecekler. BT ekipleri %82 oranında müşteri deneyimi ile üretim, satış, servis, lojistik, finans, İK hatta tasarım gibi tüm fonksiyonların direkt, online, gerçek zamanlı bağlanmasından sorumlu tutulacaklar.
 
- CIO (Chief Information Officer), Bilgi işlem, Yazılım bölümlerinin rolü her zamankinden daha kritik ve önemli hale gelecek. Bu bölümlerde kullanılan tedarikçilerin, dışarıdan kullanılan uzmanların, geçici-kontratlı, GIG işlerin sayısı artacak. Teknolojiye yapılan yatırım aşırı büyüyecek. BT / IT bölümlerinin yapıları ve gerektirdiği İnsan kaynakları giderek farklılaşacak, “yetkinlik” tanımları çeşitlenip, değişecek. “Nitelik, yetenek” kriterlerinin başına “üstün” kelimesi konacak…


- Üstelik de şirketler yaptıkları her şeyi daima en kolay, en hızlı, en ekonomik yapmak zorunda olacaklar ki bu da tüm yolları “buluta, 5G’ye, blockchain’e, yapay zekaya, cobot’lara, dijital paraya ve bir de döngüsel ekonomiye, yeşil devrime ” çıkaracak.
 
- “İmovasyon” kültürü gelişecek, inovasyona yetişemeyenler “taklit+inovasyon / imitation+innovation” stratejileriyle de hızlı ve büyük adımlar atabilecek, arayı açacaklar.
 
- Şirketlerde her şeyi birdenbire aynı anda, eş güdümlü değiştirmek, merkezi yazılımlar, teknolojik alt ve üst yapı dönüşümleri o kadar zorlaşacak; hem maliyetler hem de zaman açısından kaynaklar o kadar kıtlaşacak ki “merkezileşmenin” yerini “merkeziyetsizleşme”,  hiyerarşinin yerini “holokrasi” alacak. Birimler birbirleriyle iç içe, birbirlerine danışmanlık yapar gibi ast-üst ilişkisi dışında çevik ve esnek çalışacaklar.

 
- Şirketler, çalışanlar, yaptıkları işler, ürünler, hizmetler vb. her şey “Hiper uzmanlaşma (T’leşme)” odaklı olacak. Dijitalleşmenin hızlanması için can simidi “Low Code / No Code - kod yazmadan ya da çok az yazarak yazılım geliştirilmesi” diye toparlayabileceğimiz SaaS (Software as a Service – Hizmet olarak Yazılım) uygulamalar (API’ler) olacak. Daha çevik, esnek otomasyona ve operasyona geçilmesi gibi konular aşırı kritikleşecek.
 
- 2021, verilerin kuruluşları rakiplerinden ve müşterilerinden ayırdığı yıl olacak. Veri analiz etme ve bunlara göre hareket etme yeteneği büyümenin temelini oluşturacak.
 
-Siber güvenlik” listede daima en üst sıralarda yer alacak.

- Üretim yapanlar, daha Endüstri 4.0’da emeklemeye başlamışlarken, Endüstri 5.0’a sıçrayacaklar. Yani kendilerini “toplum için insansız teknolojilere geçme” aşamasında bulacaklar…

Bu konuyu gelecek ay daha detaylı yazacağım. Takipte kalın…


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın