2109 Manifestosu
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://linktr.ee/futuristufuk
2109 Manifestosu
gelecek

İnsanoğlu, yüzyıl ara ile (1909 ve 2009) yazdığı, önceki iki Fütürist Manifestoyu kapsayan dönemlere baktığımızda, o yıllardan çok daha akıllı, bilgili ve teknolojik açıdan çok daha ileri seviyede.

O halde artık hep birlikte 2109 manifestosunu yazabiliriz. Lütfen aşağıdaki bölüme 2109 manifestosuna yazılmasını istediklerinizi en fazla 500 karakter ile özetleyerek siz de katkı verin. İlk katkıyı, hem de bir örnek olması için bizzat ben veriyorum. Devamını sizlerden bekliyorum.

Önemli not: Yazdıklarınızda hakaret içeren, ayrımcı, seksist, saldırgan, vb. ifadeler kesinlikle olmamalı, mutlaka 2100’daki dünyaya dair yapıcı, çözümcü uzgörünüzü içermelidir. O yüzden, hem tatsızlıkları önlemek hem de yazdıklarınızın kapsamının geleceğe dair olduğundan emin olmak amacıyla tüm yazılanlar ön kontrolden geçirilecek. Eğer bilgilerinizi de doğru girdiyseniz görüşünüz, katkınız mutlaka ve aynen yayımlanacaktır, merak etmeyiniz. İsminiz, mail adresiniz ya da telefon numaranız manifesto cümleniz yayına alındığında kesinlikle görünmeyecek, güvenlik için admin panelde kalacaktır.

600

Ufuk Tarhan

İnsanlık, Dataizm’den güç alan Ekolojik Hümanizm ile Tip-1 Gezegensel Uygarlık seviyesine geçmekten ve sürdürülebilir sınırsız enerji üretebilen, kullanabilen yeni bir medeniyet şekli oluşturmaktan sorumludur.

Bu yeni uygarlık seviyesinde dünyalılar, kendi gezegenimizdeki tüm insanları, canlıları, doğayı ve insansıları kapsayacak şekilde hem birbirleriyle hem de diğer gezegenlerdeki varlıklarla barış içinde yaşamayı hedeflemelidirler.

Berna Aktağ

Tüm evrenin ve bu evren üzerinde yaşayan her canlının şimdilik ütopya diyebileceğimiz ama gelecekte gerçeğe dönüşebilecek bir ortamda yaşayabilmesi için hayatın her alanında gelecek kaygılarından ve geçmiş kodlamalarından arınmış özgür bir ortam yaratılması gerekmektedir. 2109 ütopyasını gerçeğe dönüştürmek şu anda yaşayan herkesin sorumluluğu olmalıdır.

Metehan Kılıç

Dünya, Yapay zekanın fikir üretebilen, duyguları anlamlandıran, tutku ve arzu besleyebilen, kendiliğinden karar verebilen bir gelişime doğru ilerlemesi durumunda gözlemleme, analiz etme, raporlama ve buna ilişkin gerekli tedbirleri alma ve uygulama konusunda yetkilendirilmiş Üst Akıl Kurulu için hazırlık yapılmalıdır.

Ceyhun Emre Sen

Finans odaklı değil, kaynak odaklı bir toplumu; teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak oluşturmalıyız. Doğal kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmalı, enerji ihtiyacımızı akıllı teknolojiler ile bütünleşmiş sistemlerle karşılamalıyız.

Birsen Özcan

Tüm dünyaya yetecek olan dünya kaynaklarının eşit ve adaletli dağılımını sağlamak hepimizin görevi olmalı. Bunun için tarımı ilk düzenlenmesi gereken alan olarak görmeliyiz.Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı arttırmalıyız.

Feyza Emre

Artık bu dünyanın egemen türü olarak gücünü zayıfı ezmek değil, zayıfı koruyup kollamak; dezavantajlı tür ve gruplara karşı hassasiyetle pozitif ayrımcılık yaparak insanlık vasfını bir üst varlık seviyesine çıkarmakla sorumludur.

Can Eroğlu

Ufuk Tarhan

Ebru Yılmaz

İnsanlık mutlaka doğaya dönük, uzlaşmacı, diğer türlere saygılı, daha az materyalist, daha medeni ve adaletli bir dünyanın peşinde koşmalı, gelecek nesillere ego ve çatışma yerine farkındalık, yüksek bilinç ve uzlaşmacı tavır aşılamalıdır.

Manar Kaptan

10 yıl sonra biçeceğiniz tohumları şimdiden ekin.

Ozan ÖZKUL

Merhaba, ben Ozan. 11.06.2022 günü saat 7.43 de bu satirlari yaziyorum. Oncelikle Ufuk Tarhan a tesekkur ederim. Bende olusturdugu vizyon cok baska oldu, yarinin isini yarina birakmanin. Benim belirtmek istedigim, bir ogretmenim ve 3 yildir dijital pazarlama uzerine de calisiyorum. Gelecekte de reklamlar hayatimizda mutlak olacaktir ve insanlari yonlendirmek icin onemli bir guc. Arastirma okuma ogrenme her duyulani kabul etmeme duygusunu insan kaybetmesin isterim ki milletlerin guzel gelecekleri olabilsin. Son olarak bize yasanilabilir bir vatan birakmis benim gozumde onemli futuristlerden olan canim Mustafa Kemal Ataturk u her zaman yasatin hatirlayin. O bam baska bir insan ve onemli bir zekaydi. Sevgi ve Saygılarımla

Nevin Alkan

İnsanoğlu; biyoteknolojiden, yapay zekaya tüm alanlardaki teknolojik kullanımda etik değerleri göz ardı etmeyeceğinden en olmalıdır. Bireylerin biricikliği unutulmamalı, insanlar tektipleştirilmemeli, düşünce ve ifade özgürlüğü hiç bir teknolojik gelişme ile taciz edilmemelidir. İnsanoğlu birbirine, diğer türlere, dünyamıza ve evrene sevgi ve saygısını koruyabilmelidir. Sevgiler.

Dünya Albayrak

Dünyaya gelmiş her bireyin potansiyelini keşfetmek ilk adım olmalıdır. İnsanlığa ne yararım olabilir sorusunun cevabını bulabilmesi için bireyi destekleyen devlet politikaları üretilmeli. Yaş, dil, din, ırk ayrımı ortadan kalkmalı her insan kendini doğduğu topluma borçlu hissetmelidir. Kendini gerçekleştiren her birey, topluma kendine özgü bir katkı sağlamayı hedef belirlemelidir. Bu sayede engelli bile olsa önüne sunulan imkanlarla örnek olabilecektir.