Yeşil enerji varsa internet, bu ikisi varsa parlak bir gelecek var!...
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://linktr.ee/futuristufuk

Yeşil enerji varsa internet, bu ikisi varsa parlak bir gelecek var!...

Hiç kuşku yok ki dünyanın en önemli meselesi; bir an önce “sürdürülebilir, temiz, adil şekilde erişilebilen ve paylaşılabilen, bedava ya da çok çok ucuza kullanılabilen temiz enerjinin yaygınlaşması…  
 

Çünkü ve en geç 2027 yılında 8, 2030’larda 9 milyara  ulaşması beklenen dünya nüfusunun halen tüm yaşamsal ve sürdürülebilirlik ihtiyaçları için gerekli olan enerji ve elektrik maalesef “fosil türevli ya da güneş, rüzgâr, jeotermal, biyokütle” olarak belirginleşen kaynaklardan sağlanıyor ve yetmiyor.  

Kısacası, büyük bir dönüşüm geçirmek zorunda olan ve yepyeni bir çağa sıçramaya hazırlanan insanlığın yeni dünya düzeni için çok acilen, bugün dahi yetmeyen üstelik büyük bölümü pahalı ve çevreye zararlı olan enerji türlerini terk etmesi, yeşil enerjiye geçmesi gerekiyor. 
 

www.worldenergydata.org/world-final-energy/ sitesinden alınan ve dünyanın mevcutta kullandığı enerji türlerini oransal olarak gösteren aşağıdaki tabloya bakınca durumu ve neden enerji sorununun öncelikli olması gerektiğini, konunun aciliyetini hemen kavrayacaksınız.
  

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu hayati gereklilik ve küresel ısınma nedeni ile tüm ülkeler yeşil enerjiyle karbon nötr ve döngüsel ekonomiye geçmek üzere adeta alarma geçmiş durumda hissetmeli. Tüm veriler gösteriyor ki gelecek 20 yılda enerji sektörü bugünkünden çok daha farklı görünecek, görünmeli, yoksa yandık!..   

 

İyi Haber… 

Küresel finans kurumu ING'nin bir raporuna göre, 2040'ta fosil yakıt kullanımı hala devam etse de yenilenebilir enerji kullanımı %70'lere varmış olacak. İnsanlık havaya yaklaşık %80 daha az karbon salacak. Küresel enerji ihtiyacı şimdikinden yaklaşık %28 daha fazla olsa da dünya büyük ölçüde yeşil enerjiye geçilebildiği için havamız daha temiz, gezegenimiz daha sağlıklı olacak.  

O noktaya gelmek tabii ki kolay değil. O yüzden 2040’a kadar yeni teknolojilere milyarlarca dolarlık yatırım yapmak gerekecek. Özellikle finansal kurumlarının hem düşük karbonlu projeleri hem de yenilenebilir enerji projelerini finanse etmeleri, hükümetlerin de karbon yakalama gibi yenilikleri ekonomik olarak uygulanabilir kılmak için gerekli teşvikleri vermesi gerekiyor. 

Şu anda, enerji sektörünün öncelikle yapması gereken en temel şey; bir yandan küresel ölçekte yenilenebilir enerji üretim, kullanım oranını artırmak, bir yandan da fosil yakıtları çevre açısından daha verimli yöntemlerle üreterek enerji üretiminin kendisini karbondan arındırmak. Yanı sıra 2040 yılına kadar bu seviyelere ulaşılması için yenilikçi şirketlerin, yeni girişimlerin, akademisyenlerin ve diğer oyuncuların süreci hızlandıracak şekilde temiz teknoloji konusuna odaklanması şart. Neden diyecek olursanız; 


İş dünyasına özel not:  

Daha önce de defalarca yazdım, bir kez daha yineleyeyim. Dünya içine girdiği tıkanıklık, durağanlık sürecinden çıkmak için çok hızla 5G’ye geçmek zorunda çünkü bundan sonra yapacağımız her şey çok fazla ve hızlı veri transferi ile mümkün olabilecek. 5G’ye geçmeden de bu mümkün olmayacak. 5G şart! 

Bunu %100 dijitalleşmek, yapay zekâ ve robotik sistemlere geçiş takip edecek. O da bizi blokchain’e, web3.0’a, metaverse’e ve kripto varlıklara taşıyacak. Ve işte bu aşamadan sonra da dünya şahlanacak. Şu anda hissettiğimiz tıkanıklıkların önündeki5G’nin yokluğundan kaynaklanan  teknolojik engeller kalkacak, yeni sistemler hızla akmaya, oluşmaya başlayacak.  Vee tüm bunlar elektrik enerjisi ihtiyacını katlayarak artıracak. O yüzden yeşil enerjiye geçiş yeni gelecek için “ön koşul” niteliğinde belirleyici faktör. 

İş dünyasına sesleniyorum; varınızı yoğunuzu yeşil enerjiye yatırın yoksa rekabet etmeniz, yaşamanız söz konusu bile olmayacak… 

Bu yazıyı Platin Dergisi için yazdım. Tamamını buradan okuyabilirsiniz.


******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın