Yapay Zekâlı Yönetim ve Gelecek…
5156 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Yapay Zekâlı Yönetim ve Gelecek…Yapay Zekâ (YZ), insan gibi davranabilen, bilgi toplayıp, işleyip, analiz yapabilen, karar verebilen, öneri geliştirebilen, olasılık-uyarı-tedbir vb. üretip, türetebilen, hareket, konuşma ve ses algılayabilen, taklit edebilen ve bunun gibi pek çok insansı, canlımsı yeteneğe sahip, her gün bilişsel özellikler de kazanan yazılımsal ve donanımsal sistemlere verdiğimiz ad.
 
En kısa tanımı ile “İnsan ya da başka bir canlı gibi düşünen, davranan bilgisayar, “İnsansı - Canlımsı bilgisayar”, fiziksel robotların beyni.  


“YZ ve robot” dendiği anda çağımız insanının ilk aklına gelen; sağlayacağı binlerce fayda, kolaylık değil, “İş kaybetme korkusu!”. Aslında yersiz bir kaygı da sayılmaz… Çünkü peş peşe yapılan yüzlerce araştırmaya göre yakın gelecekte tüm sektörlerde YZ işlerin en az %25’ini insanların elinden alacak görünüyor. Kadınların baskın olduğu alanlarda bu oran %50’lere çıkıyor. Her ne kadar göz ardı edilse, henüz vizyonlar o kadar genişlemese ve gidenler kadar olmasa da YZ,  milyonlarla ifade edilebilecek “yeni meslek ve iş alanı” da yaratacak. Tüm sektörlerdeki, bütün “iş tanım ve süreçlerinidevrimsel nitelik ve kapsamda değiştirecek. Kısacası dönüştürmeyeceği alan kalmayacak.
 
Yapay Zekâ “yönetim” kademelerine nasıl etki edecek?

Oracle’ın 10 ülkede (Hindistan, Çin, Singapur, Brezilya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Yeni Zelanda, Amerika, İngiltere, Fransa) yaptırdığı “Future Workplace – Geleceği İşyeri” araştırmasına göre çalışanların 2/3’si Yapay Zekalı “Robot Manager – Robot Yönetici, Müdür” ya da Robot Ekip Arkadaşı ile çalışmaktan memnun olacaklarını, hatta olduklarını belirtiyorlar;

- Çalışanlar “Robot Manager”dan aldıkları talimatlara daha fazla güveniyorlar.

- Yarıdan fazlası insan müdürden değil, robot yöneticiden tavsiye istiyor.

- YZ / Robot yöneticiler tarafsız/ön yargısız/adil bilgi sağlamakta, planlı, disiplinli ve çok çalışmakta, problem çözmekte ve bütçe yönetiminde insan yöneticilerden daha iyi.

- İnsan yöneticilerin ise empati, koçluk ve iş kültürü yaratmakta YZ’dan daha iyi olduğu belirtiliyor.

- YZ, yöneticilerin rutin, prosedürel, tekrarlanan ve çok zaman alan, yoran, ilişki ve iletişimi olumsuz etkileyen, verimsiz, geleneksel, bir anlamda hamaliye tipi görevlerden kurtulmasını sağlıyor.

- Böylece yöneticiler hem kendilerini ve işlerini geliştirecek öğrenmeye, yaratıcı fikirler geliştirmeye hem de (YZ’nin henüz insanların çok gerisinde kalan) ekip arkadaşları ile güçlü ilişkiler kurmaya ve rollerinde daha büyük bir etkiye sahip olmaya odaklanabiliyorlar. 
 
YZ, daha hızlı, daha doğru işlem yapıyor ve karar veriyor. Ancak ne iş tanımlanırsa onu yapabiliyor. Yeni işler öğrenmesi ve kabiliyet geliştirmesi için yatırım, enerji, veri işleme, erişim, saklama vb. gibi ihtiyaçlara gereksinimler hala çok yüksek.

 

Toparlayacak olursak insan yetkinliği bir bütün olarak ele alındığında yapay zekanın yakın gelecekte insanoğlunun, yöneticilerin yerini bütünüyle alması mümkün görünmüyor. Ancak 10-15 yıl içinde hayli gelişeceğine, insanları güçlendirecek rutin, tekrarlanan, yıpratan işleri üstleneceğine ve insanları gelişmeye zorlayacağına da kesin gözüyle bakabiliriz.

Kısacası 2020 ve sonrasında YZ ve Yöneticiler şirketleri, kurumları işbirliği içinde, birlikte yönetmeye iyice alışacaklar. 


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın