Yapay zeka sebebiyle ortaya çıkacak yeni işler..!
9913 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Yapay zeka sebebiyle ortaya çıkacak yeni işler..!Teknolojinin, otomasyonun, yapay zekanın bir sürü işi ortadan kaldıracağından artık hepimiz eminiz ve bu yüzden tedirginiz.

- Hangimizin işi en önce yok olacak, hangimiz işsiz kalacağız?
 

- Hangi şirketler, işkolları, ürünler, hizmetler ve markalar tarihe karışacak? Yok olmamak için kurumsal ve bireysel ölçekte neler yapmak gerekiyor?”
 

gibi sorular gençlerin, ebeveynlerin ve genel olarak iş dünyasının, stratejisyenlerin kafasında dönüp duruyor. Bu konularda tüm dünyada, her kesimde stres, kaygı ve merak seviyesi oldukça yüksek...

Oysa uzmanlar tam tersine yapay zekanın korkulanın ve zannedilenin aksine 10-20 yıl içinde henüz ne olduklarını tam bilemediğimiz birçok yeni işin ve istihdam alanının ortaya çıkmasına sebep olacağını belirtiyorlar. İşsiz kalmaktan korkması gerekenlerin ise beceri ve bilgilerini yeni geleceğin gerçeklerine ve gerekliliklerine göre yenileyemeyenler arasından çıkacağını belirterek “tarih boyunca da bu böyle olmuştur” diye hatırlatıyorlar. Yapay zeka yüzünden giderek artan oranda pek çok yeni iş ve alan için uygun yetkinlikte insan gerekeceğine dikkat çekiyorlar.


Şeffaflık analisti, otomasyon etikçisi olmaya hazırlanınMüşterinin Üslubunu ve Tonunu Anlama Eğiticisi: Yapay zekaya kelimelerin, sözcüklerin tam karşılığından öte, gerçek anlamlarını, örneğin alaycı, imalı ifade olup olmadığını öğretir.
 
Akıllı Cihaz Etkileşim Modellemecisi: İnsanların yaptığı işleri yapay zekaya öğretilecek şekilde modeller. Örneğin bir muhasebecinin faturalarla ödemeleri eşleştirmesi gibi...
 
Dünya Görüşü Öğreticisi: Yapay zekaya küresel, multi-kültürel, kapsayıcı bakmayı öğretir. Algoritmaların farklı toplumlar açısından da adil, şeffaf olmasını gözetir.
 
İçerik Tasarımcısı: İş alanlarına, süreçlere, bireysel, mesleki ve kültürel faktörlere dayalı akıllı kararları tasarlar.
 
Şeffaflık Analisti: Kullanılan yapay zeka algoritmalarındaki farklı ve şeffaf olmayan alanları, etkilerini sınıflandırır ve bu bilgilerin envanterini tutar.
 
Fayda Stratejisti: Belirli uygulamalar için yapay zekanın geleneksel kuralların, komutların yerine kullanılıp kullanılamayacağını belirler.
 
Otomasyon Etikçisi: Akıllı makinelerin ekonomik olmayan, olumlu ve olumsuz etkilerini saptar ve değerlendirir. Otomasyon Etiği Uzmanı da diyebiliriz.
 
Otomasyon Ekonomisti: Zayıf, yetersiz makine performansının maliyetini değerlendirir. Her şeyi otomasyonla çözmek gerekir mi analizleri yapar.

 
Makine İlişkileri Yöneticisi: Daha iyi performans sergileyen makinelerin gelişmesini, yetersiz algoritmaların devreden çıkarılmasını gözetir.
 
Fitness Program Danışmanı: Kilo vermek, sağlıklı beslenmek için mücadele eden insanların yapay zeka tarafından giyilebilir teknolojiler aracılığı ile takip edilen verilerinin ve analizlerinin anlaşılmasını ve uygulanmasını sağlar.
 
Siber Şehir Analisti: Yapay zeka ve akıllı teknolojilerle donanmış siber şehir diyebileceğimiz yerleşkelerde toplanan ve işlenen “biyo, vatandaş ve varlık” verilerinin işlevsel tehlikeler yaratmadan, kesintisiz akmasını gözetir.
 
Sonuç olarak tüm bunlardan şunu anlıyoruz o zaman: Gelecekte yapay zeka giderek artan oranda kendi kendini yönetir hale gelecek, fakat o zamanlara kadar insani değerlerin bekçiliğini hâlâ organik insanların yapmaları gerekecek...

Korkmayın, işsiz kalmak yok, farklı işler yapmak var.
 

Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır. Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın