Turizmin Geleceği ve Trendler
9578 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Turizmin Geleceği ve Trendler


COVID-19 Pandemisinin en fazla hasar verdiği, değişime zorladığı sektörler hiç kuşkusuz turizm ve ona bağlı ve/veya ondan etkilenen yan ve alt iş kolları oldu. Konser, konferans, kongre, spor ligleri, eğlence, yeme-içme vb. gibi faaliyetlere getirilen kısıtlama ve yasaklar da turizmi derinden sarstı. Sosyal mesafe, aşı, test, hijyen, vize, karantina, sağlık önlemleri, çeşitli yasaklar ulusal ve uluslararası turizme, iş ve özel hayat seyahatlerine büyük sekte vurdu. Ekonomik ve sosyolojik sonuçları milyarlarca insanı mutsuz etti, kitlesel karamsarlık ve sıkışmışlık hissi yarattı.  
 
Kısacası, pandemi ile insanlarda ve devlet yönetimlerinde daha önce olmayan korkular, farklı ihtiyaçlar gelişti. Öyle ki yayılma tamamen ortadan kalksa bile salgın nedeni ile ortaya çıkan pek çok yeni kural, kısıtlama, uygulama, vb. turizm ve seyahat sektörlerinde kalıcı olacak ve üzerlerine yenileri de eklenerek devam edecek gibi görünüyor. Çeşitli araştırmalara ve uzman yorumlarına göre de turizm ve seyahat sektörlerinin COVID-19 öncesi seviyelere ancak 2023’te ulaşabileceği anlaşılıyor.
 
Tüm dünya için yükselen turizm trendleri:

 

- İç turizm artacak, ancak tatil sayısı azalıp eve yakın yerler tercih edilecek. Gidilen yerde daha uzun süre kalınacak. Eğer uzaktan eğitim ve çalışma uygulamaları devam ederse bu eğilim daha da yükselecek.
 
- Özellikle kitlesel ulaşım araçları ile transferler sırasında bireylerin yolculukta bulaş tedirginlikleri arttığı için temizlik ve sağlık güvenliği için beklentiler giderek yükselecek. Konaklama ve seyahat sırasında havalandırma, temiz hava, gıda-beslenme, eğlence ve temassız check-in, vb. koşulların nasıl olduğunu sorgulamak; manzarayı, diğer hizmetleri ve rahatlığı sorgulamak kadar normalleşecek.
 
- Esneklik, kişisel koşullar, rahatlık, bağımsızlık gibi birçok nedenden dolayı pandemiden önce zaten belirginleşmeye başlamış olan “yalnız, solo” seyahat trendi daha da yükselecek. 

Tatil ve işi birleştirme trendi daha da artacak. “Workationwork (iş) ve vacation (seyahat) kelimelerinin birleşiminden türeyen kavram gelişecek. Gidilen yerde hem iş hem de tatil ve eğlence olanaklarının eksiksiz sunulabilir olmasını talep edenler hızla artacak. 

- Kalabalıklardan, kitlesel-sıradan-paket programlı ve turiste özel yapmacık deneyimlerden kaçınılacak. Etnik, otantik, tematik, otel yerine evlerde, köylerde, kampinglerde, vb. özgün ve özel seyahatlere, organizasyonlara eğilim artacak. 

Seyahat ve konaklama servislerinin tamamında, tüm süreç ve denetimlerde teknolojiye adaptasyon ve dijitalleşme turbo hızla gelişecek. Oda servisi yapan robotlar, türlü türlü eğlence-rezervasyon-bilgi için mobil uygulama kullanımı, anahtar-kart-bilezik vb. nin ortadan kalkması, tüm iletişim, ödeme vb. nin chip ya da telefonlarla, yüz tanıma ile ve chat-botlarla yapılması, oyunlaştırılmış puan-ödül kazanma ve sadakat programları, sanal seyahat ve pazarlama yazılımlarının kullanımı gibi alanlar süratle yaygınlaşacak. 

- Yerel-kültürel çevreye saygılı, karbon ayak izini minimize etmiş olmak,  doğa dostu-ekolojik malzeme kullanmak gibi sürdürülebilirlik prensiplerine uygun kriterlerde çalışmak ve ilgili sertifikaları almak yolculuk-konaklama rezervasyonlarında öncelikli tercih sebepleri arasına girecek. Örnek: LEED sertifikası, plastik, tek kullanımlık malzeme kullanmamak, geri dönüşümlü atık-arıtma sistemleri, vb. 

- Hava ve deniz yolları dâhil olmak üzere “elektrikli” araçlarla seyahat tercih edilecek. Bu sektörler beklenenden de hızlı gelişmek zorunda kalacak.


Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın