Tıkanıklıkları “Duyarlı Kapitalizm” Çözer mi?..
7654 görüntüleme
Bu içeriği paylaşabilirsiniz >
Facebook
Twitter
Linkedin
Google+
Pinterest

Tıkanıklıkları “Duyarlı Kapitalizm” Çözer mi? Gün geçmiyor ki robotların, yapay zekânın ve hologramların insanların elinden alacağı işlere dair bir araştırma, video, istatistik, analiz yayınlanmasın.
 
Yine gün geçmiyor ki yenilenebilir enerji ile ilgili hangi ülkelerin ne büyüklükte yatırım yaptığına ve bunun ne büyüklükte bir tasarrufa, çevre korumaya dönüşeceğine, uzaya yolladığı roketlere, uydulara, gelecek senaryolarına dair haberler okumayalım.
 
Ve tabii ki gün geçmiyor ki süreçlerini dijitalleştirdiğini, robotlarla işbirliğine, yapay zekâya geçiş yapmayı planladığını duyuran, sürdürülebilirliğe, çevreye çalışanlarına verdiği öneme dikkat çeken ve yenidünyaya göre duyarlı bir şekilde dönüşmekte olduğunu ilan eden bir global şirkete rastlamayalım.
 
Tüm bunların ne anlama geldiğini 2011’den beri yazmakta olduğum bu köşedeki diğer yazılarıma tekrar göz atarak kolayca sizler de sıralayabilirsiniz. Ben yine de kısa bir özet yapayım…
 
Bu gelişmeler, haberler en basit ve yalın ifade ile şunları anlatıyor bize; 
 
1.5-10-15-20 Yıllık dilimlerde dünyanın tüm Ar-Ge, üretim, dağıtım, tüketim, iş yapma biçimleri, yaşam koşulları çok hızlı ve kökten biçimde değişecek, dönüşecek.
 
2.Her sektörde birçok hizmet otonom cihazlar tarafından gerçekleştirilecek. İnsanların fiziksel olarak bulunmasını gerektiren tüm işleri teknolojik çözümler devralacak.
 
3.Verimlilik, üretim müthiş yükselecek ve artacak.
 
4.Maliyetler, fiyatlar ve ücretler çok çok düşecek.
 
5.Ancak tüketim düşüşe geçecek. İnsanlar anlamsızca ve çok tüketmek alışkanlıklarını terk edecekler. Daha akıllı, verimli, ekonomik ve gerekli alışverişe, kullanıma yönlenecekler.
Bu da satın alma, sahiplenme yerine, kiralama ve ortak kullanım, paylaşım modellerini geliştirecek. Sadakat programlarında Rateocracy-Reytokrasi belirleyici olacak.
 
6.Firmalar ve ülkeler daha hızlı, daha düşük maliyetlerle ve daha çok üretebilecekler ama hem çok satamayacaklar hem de bekledikleri fiyat, kar dengelerini kuramayacaklar.
 
7.Para kademeli olarak ortadan kalkacak.
 
8.FinTech’teki gelişmelerle yeni, dijital değişim, ticaret birimleri ortaya çıkacak.  Bitcoin ve blockchain’le başlayan süreç marka paralara kadar gidecek.
 
 9.Toplumun büyük kısmı çalışamayacak. Geçiş döneminde işsizlik ve bunun getireceği bunalım dünyanın en önemli sorunlarından biri olacak.
 
10.Çevresel sorunlar, dönüşümle sarsılan türbülanslı dünyanın dertlerini katmerlendirecek.
 
11.İnsanlık dönüşürken ve evrim geçirirken, yaşam uzayacak, inanlar daha geç yaşlanacak ve ölecek. Ancak dünya pek çok fiziksel, ruhsal sorunla yeni hastalıkla vb. boğuşmak zorunda kalacak.
 
Yukarıdaki tablo, büyük ölçüde kapitalizm denen sisteme göre kurgulanmış dünyanın egemen ulus devletleri ve Global şirketlerine diyor ki  “Kapitalizm ile ilerlemek artık mümkün değil. Dünya kapitalizmden yoruldu. Kurduğunuz kar ve büyüme odaklı düzenekler hem çevreye hem insanlığa zarar veriyor, yaşamı sürdürülemez kılıyor, başka bir yol bulmalısınız!
 
Sonuç olarak dünyanın güç odakları, Global şirketleri son yıllarda “Responsible ya da Sustainable Capitalism” denen yeni bir kavramı ve modeli konuşmaya başlamış bulunuyor.  Sorumlu, Duyarlı, Sürdürülebilir Kapitalizm diye tercüme edebileceğimiz yeni modellerle ve sosyal sorumlulukla, çevreci, insancıl politikaları içselleştirmenin yollarını arıyor.  Devletlere yardımcı olarak, kârlılık, insanlar ve yeryüzü arasında yeni dengeler kurarak, ilişkiler geliştirerek daha iyi sosyal, ekonomik ve çevresel yapılar kurulabilmek için çareler üretmek üzere çabalıyor.
 
Yazının başlığı olan “tıkanıklıkları duyarlı kapitalizm çözer mi?” sorusunu hepinize yönelterek yanıtlarınızı rica edeyim… Çözer mi? Ne dersiniz?.. 

******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;


******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter, Instagram ve Facebook dan takip edebilirsiniz. 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın