Tarihi buluş; Temiz ve sınırsız nükleer füzyon enerjisi!
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

Tarihi buluş; Temiz ve sınırsız nükleer füzyon enerjisi!
 


Bu yıl, hatta bu yüzyıl da diyebiliriz, aldığınız en iyi haber bu olabilir. Çünkü nihayet güneş enerjisi gibi “temiz ve sınırsız enerjiye doğru” en ciddi hatta devrimsel adımlardan biri atıldı.
 
“Niye en iyi haber ki?” derseniz; insanoğlunun tüm gelişmişlik havasına, cakasına rağmen halen en ama en zayıf, çaresiz olduğu konu “sınırsız ve temiz” enerji kaynağını bulamamış olması da ondan! Çünkü, var olabilmemiz için en gerekli kaynak; enerji, elektrik. Ve biz bu konuyu hala çözemedik. Tip-1 Medeniyet seviyesine geçemedik (O da nedir, niyedir diyenler www.yarininisiniyarinabirakma.com dan kitabımı alıp okumalılar).
 
Nükleer Füzyon enerjisi ile insanoğlu neyi başarmış olacak?1950’lerden bu yana üzerinde çalışılan ve “nükleer füzyonun enerji kaynağı olarak kullanabilmesi” için yapılan deneylerde nihayet başarıya ulaşıldı. İnsanoğlu, iki hafif atomun birleşmesinden daha ağır bir atom oluşturmak için harcanması gerekenden daha büyük bir enerji elde etmeyi başardı.  
 
Bir başka deyişle, güneşe güç veren reaksiyondaki gibi iki atomun çok yüksek hızlarda birbirine çarptırılması ve ardından temiz-sınırsız elektrik üretmek için bu enerjiden daha büyük bir enerji elde edilmesi başarıldı. Bunun yapılabileceği bilimsel olarak fiilen ispatlandı.
 
Amerika, Kaliforniya'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndaki bilim insanları 13 Aralık 2022’de düzenledikleri basın toplantısında füzyon enerjisi buluşunu dünyaya duyurdu. Buradan resmi, bilimsel açıklamalarını okuyabilirsiniz.
 
192 Adet lazer ışın kullanıldıLawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL), 192 adet lazer ışınlama cihazı ile dünyanın en büyük ve en güçlü lazer sistemine sahip bilim merkezlerinden biri. Devrimsel bir buluş olarak nitelenen (ki gerçekse sahiden de öyle) bu deneyde kullanılan 192 adet lazer sistemi ile küçük döteryum-trityum yakıt kapsüllerine ışık püskürtüldü. Sonuçta bunu yapmak için gereken miktardan yüzde 20 daha fazla enerji üretildi.
 
Aslında 1900’lerden bu yana nükleer enerji ile uğraşılıyor…
 
İnsanoğlu 1900’lerden bu yana nükleer enerji üzerinde çalışıyor. Burada detaylarını inceleyebileceğiniz gibi dünyanın kullandığı elektriğin yaklaşık %10’u nükleer enerji santrallerinden elde ediliyor. Ancak nükleer fisyon prensibyle (Uranyum gibi ağır bir atomun parçalanması ile) elde edilen enerji ile çalışan nükleer santraller, üretim sırasında açığa çıkan radyasyon, doğa kirliliği ve yüksek tehlike riski gibi nedenlerden dolayı tercih edilmiyor. Birçok ülkede ve toplumun gözünde kara listede. Özellikle 1986 Çernobil Faciasından sonra çevrecilerin en çok reaksiyon gösterdiği enerji kaynaklarının başında geliyor.
 

Kaynak: 
World Final Energy - World Energy Data

Fizyon ve Füzyon Nükleer enerjiler arasındaki fark:

Fisyon reaksiyonu, günümüz nükleer santrallerinde kullanılan ve yukarıda olumsuz tarafları özetlenen iki ağır atomu çarpıştırıp büyük enerji üretme yöntemidir. Doğaya zararları yüksektir, sürdürülebilirlik ilkelerine pek çok açıdan ters düşmektedir.
 
Füzyon ise iki hafif atomdan daha ağır bir atom, girenden daha büyük bir enerji oluşturma teknolojisidir. Sürdürülebilirlik adına çok daha avantajlı, temiz ve sınırsız enerji üretmeye de çok daha uygundur. Öte yandan füzyondan üretilen enerjinin elektrik şebekelerine ve oradan da dağıtıma çıkması için gereken alt teknolojiler ve ekipmanlar henüz geliştirilemediği için füzyon enerjisinin yaygınlaşması için daha en az 10 yıla gerek olduğu belirtiliyor.
 
Ve Ay’a seyahatler yeniden neden başladı sanıyorsunuz?
 
Çünkü internette ufak bir araştırmayla erişebileceğiniz bilgilerden hemen anlayacaksınız ki Ay’ın yüzeyinde şu anda dünyayı sevince boğan nükleer füzyon için gerekli hidrojen izotopları olan döteryum-trityum bulunmuş olması (Kaynak: Mining The Moon)
 
Rusya, Çin ve Amerika; biz fanilerin saf saf romantik duygularla baktığımız “Ay Yarışında” öne geçme mücadelesini aslında bu büyük enerji kaynağına ulaşmak için veriyorlar (Okuyunuz).
 
Son söz:
 
“Yarının İşini Yarına Bırakma” isimli son kitabımda enerji neden bu kadar önemli ve 2040, 2050’ye giderken nelere odaklanmamız gerekiyor, detaylıca yazmıştım. Her konuşmamda da belirtiyorum; İnsanoğlunun en büyük ve temel sorunu “sınırsız ve temiz enerji” sorununu çözmek ve TİP-1 Medeniyet Seviyesine çıkabilmektir.


How to Beat China in the New Space Race - WSJ
Görsel Linki

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.