Some of us will be the first immortal humans... | Jose Louis Cordiro
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

José Cordeiro, author of Immortal Human, asserts, “Some of us will be the first immortal humans.”According to José Cordeiro, who posits that aging is a treatable disease, by 2045, death could become an option. He believes that technology will eventually reverse aging, transforming our world into a haven populated by 200-year-old sages appearing as if they are in their 20s.

Venezuelan-Spanish engineer, economist, futurist, and transhumanist, José Cordeiro, author of the book "Olumsuz Insan - Death of Death" (published by Nemesis Kitap), shares one of the most riveting perspectives I've encountered in a long while. He suggests, “If you can hold on to life until 2029, your life expectancy could exceed all current predictions. For each year you live, another year could be added to your life. And by 2045, succumbing to old age might just be an elective. Immortality could be within your grasp. Picture yourself: two centuries old but exuding the vitality of your 20s.”

So, how might we witness this death of death?

"We stand at the cusp between the final generation of mortal humans and the pioneers of immortality. By 2029, due to advances in medical technologies aiming to stall and reverse the aging process, individuals might gain an additional year of life for every year they live. By 2045, with the evolution of rejuvenation technology, mortality could very well be a matter of choice."

Could you break it down for easier understanding?

"70% of human deaths result from aging. We now view aging as a curable affliction. By 2029, longevity pills or vaccines could usher humanity into a new epoch."

When 2045 arrives, and rejuvenation technology is available, if someone's age is 83, could they reverse their age, akin to Benjamin Button, using a pill or vaccine?

"Unlike Benjamin Button, who couldn’t control his regression, our rejuvenation will halt once we achieve our body's prime age, which is between 20 and 30. Even at 200, our physical state will emulate that of a 25-year-old, eliminating the need for surgical interventions."

"Immortality: Universal and Free"

I'm perplexed. Could you elucidate how this will transpire?

"In 2016, the Nobel Prize in Medicine honored Japanese scientist Yoshinori Ohsumi for his groundbreaking research on cellular self-renewal. Significant investments in DNA technology, data science, gene therapy, and singularity research are underway worldwide, particularly in Silicon Valley. For instance, Jeff Bezos poured £2.2 billion into Altos Labs, focusing on extending human life. He probably realized that wealth offers no advantage if one's buried with it!"

Where do the experiments currently stand?

"Research advances across various global hubs. Already, mouse lifespans have been expanded to the human equivalent of 180 years. Why mice? Not because we desire age-defying mice, but to decode rejuvenation for potential human applications."

Will only the affluent and influential escape aging?

"Absolutely not! Immortality will be universally accessible and free. Reflect on Covid-19; it was a formidable crisis that spawned incredible opportunities, consolidating global medical efforts toward a unified solution. We developed a vaccine in mere months, a feat typically spanning five years. Given freely, it prevented civil unrest. Global dilemmas demand global resolutions. Aging and death, the shared human predicaments, are for the first time surmountable. We await the first nation to classify aging as a disease."

If mortality diminishes, how will we manage population growth?

"Interestingly, populations are dwindling as societies age. More people today are over 65 than under five. Projections show China's populace could halve by 2100. Modern women are postponing motherhood, and fertility wanes with age. Moreover, children are costly, risky, and demanding."

"We'll be Centenarians Looking 25!"

So, if we don't die and fewer are born, how will we ensure generational continuity?

"Our mindset as robust and vibrant 200-year-olds in 25-year-old bodies will be radically different from now. We'll be the 'new generation.' While technologies might end menopause, allowing women to conceive at any age, our primary concern will shift to improving the quality of our prolonged lives."

If immortality becomes attainable, how will we ensure our planet's survival?

"We'll be fiercely protective of our everlasting home, advocating for its health. No one desires adversaries or polluted environments in their eternal abode. Immortality could motivate us to cultivate a terrestrial paradise."

What if someone chooses to end their life?

"Death, tragically, remains an option. It's always been."

How do we derive meaning from an endless existence?


"Life's inception was always about perpetuation. Death never defined life; life did. Historically, in the face of inevitable mortality, we sought meaning in death. Now, we're challenging it. Death doesn’t have to end us."

Ölümsüz İnsan'ın yazarı José Cordeiro: “Bazılarımız ilk ölümsüz insanlar olacağız”

Söyleşinin Oksijen Gazetesi'nde yayınlanan Orijinali bu linkte, Türkçe olarak aşağıda

Yaşlanmanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu savunan José CorderIo’ya göre 2045’te ölüm bir seçenek OLACAK. Teknoloji yaşlanmayı tersine çevirebilecek. Dünya 20’lerinde görünen 200 yaşında bilge insanlarla bir cennete dönüşecek

The Death of Death, Türkçe ismiyle Ölümsüz İnsan (Nemesis Kitap) kitabının yazarı, Venezuelalı-İspanyol mühendis, ekonomist, fütürist ve transhümanist José Cordeiro uzun zamandır duyduğum en heyecan verici sözleri söylüyor. Diyor ki: 2029’a kadar ölmemeyi başarırsanız sonra tahmin etmediğiniz kadar uzun yaşama şansına kavuşacaksınız; yaşadığınız her yıl için hayatınıza bir yıl eklenecek. 2045’e ulaşabilenler içinse yaşlılık sebebiyle ölmek bir tercih olacak. Ölümsüzlüğü seçebileceksiniz. 200 yaşında 20’lerinizde gibi görünecek, öyle hissedeceksiniz.

Nasıl yani? Ben ölümün ölümüne tanıklık edebilecek miyim?

Biz son ölümlü insan nesli ve ilk ölümsüz insan nesli arasındaki sınırdayız. 2029’a kadar yaşayanlar, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve tersine çevirmek için gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde yaşadıkları her yıl için bir yıl kazanmaya başlayacaklar. 2045’e ulaştığımızda gençleştirme teknolojisiyle ölüm bir tercih haline gelecek.

Lütfen herkesin anlayabileceği kadar basitçe anlatın.

Yaşlanmak, insanların yüzde 70’inin ölüm sebebi. Artık yaşlanmayı tedavi etmekten konuşuyoruz çünkü bu bir hastalık. 2029’da kullanılmaya başlanacak olan uzun yaşam (longevity) hapları/aşılarıyla insanlık yeni bir döneme girecek.

2045’te gençleşme teknolojisi uygulanabilir olduğunda siz 83 yaşında olacaksınız. Aşı ya da hapla Benjamin Button gibi mi gençleşeceksiniz?

Onun gençleşmesi durdurulamıyordu, bizimki 20’lere geldiğinde duracak. Bedenimizin ideal biyolojik yaşı 20 ile 30 arasındadır. 200 yaşında olsak da 25 yaşındaki bedenimizle yaşayacağız. Ameliyat gibi süreçler olmayacak.

“Ölümsüzlük herkes için ve ücretsiz olacak”

Anlamıyorum. Bu nasıl olacak?

2016’da Nobel Tıp Ödülü Japon Yoshinori Ohsumi’ye verildi. Ohsumi, hücrelerin kendilerini yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmalarla ödüle layık görüldü. DNA teknolojilerine, veri bilimine, gen terapisine, tekillik çalışmalarına Silikon Vadisi başta olmak üzere gelişmiş dünyada müthiş yatırımlar yapılıyor. Jeff Bezos, insan ömrünü uzatma araştırmaları yapan Altos Labs’e 2.2 milyar sterlin yatırdı çünkü mezardaki en zengin olmanın işe yaramayacağını anladı!

Deneyler ne aşamada?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok koldan ilerliyor. Farelerde yaşam 180 insan yaşına uzatıldı bile. Neden onlar üzerinde deney yapıyoruz? Daha genç, daha uzun ömürlü fareler mi istiyoruz? Hayır. İnsan üzerinde klinik deney yapmaya başlamak için gençleştirmenin nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyoruz.

Kim yaşlanmayacak? En zengin ve güçlüler mi?

Elbette hayır! Ölümsüzlük herkes için ve ücretsiz olacak. Covid-19’a bakın; müthiş fırsatlar sunan, tarihi bir krizdi. Tüm dünyayı tıbben birleştirdi ve ortak bir çözüm aramaya itti. Üstel artan bilimsel ilerlemeler ve ortak çaba sayesinde normalde beş yıl sürecek aşının bulunması birkaç ay sürdü. Aşı herkes için ücretsizdi yoksa ayaklanmalar çıkardı. Küresel sorunlar küresel çözümler gerektirir; yaşlanmak ve ölüm tüm insanların tek ortak sorunu ve tarihte ilk kez ölümü yenme olanağına sahibiz. Yaşlanmanın kendisi bir hastalık olarak resmen kabul edilmeli. Bunu ilk hangi ülke ilan edecek? Göreceğiz.

Kimse ölmezse nüfusa ne olacak?

Nüfus halihazırda düşüyor çünkü toplumlar yaşlanıyor. 65 yaş üstü insan sayısı beş yaş altı çocuklardan fazla. 2100 yılına kadar Çin’in nüfusunun yarı yarıya azalması bekleniyor. Kadınlar artık genç yaşta çocuk yapmak istemiyor, yaşları ilerledikçe hamilelik oranı düşüyor. Ayrıca çocuk çok pahalı, riskli ve zaman istiyor.

“25 gibi görünen 200’lükler olacağız”

Yani biz ölmeyeceğiz ama yeni insanlar da doğmayacak. Öyle mi? Yeni jenerasyonlar nasıl gelecek?

25 yaşındaki bir bedende sağlıklı ve enerjik 200 yaşında insanlar olarak bugünkü gibi düşünmeyeceğiz. Düşünme tarzı hızla değişecek. Yeni jenerasyon biz olacağız. Evet, menopoz da bitecek ve kadın her yaşta doğurabilecek ama çocuk doğurmakla değil kendimizle, yaşamakla ve daha iyi yaşamakla uğraşacağız.

Sizin için yaşlanmak insanın düşmanı ama insan da doğanın düşmanı. Dünya nasıl hayatta kalacak?

Yaşlanmayacağımız ve hep burada kalacağımız için evimize iyi bakacağız. Hep kalacağın yerde ne düşman istersin ne de kirli hava! Ölümsüzlük ihtimali olunca aklımızı cenneti dünyada kurmak için çalıştıracağız.

Ya ölmek istersek!

Her zaman bir binanın tepesinden atlayabilir ya da hızla giden bir otomobilin altında kalabilirim. Ölüm her zaman bir seçenek.

Ölümün olmadığı bir hayata nasıl anlam vereceğiz?

Hayat ortaya çıktığında amacı yaşamdı. Ölüm hiçbir zaman hayatın anlamı olmadı. Hayatın anlamı hayattır. Bugüne kadar ölümden kaçış yoktu o yüzden onu meşrulaştırmak için ona bir anlam yüklemek durumundaydık. Ama bugün biz ölümle savaştayız. Ölüm bizi öldürme! 

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.