Onlar ekmeklerini dijitten çıkaracaklar
9819 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Onlar ekmeklerini dijitten çıkaracaklarBiz Fütüristler 21. Yüzyılın ihtiyacı olan yetenekli insanların yetişmesi için neredeyse on yıldır eğitim müfredatına ilkokuldan başlamak üzere mutlaka “gelecek” dersinin yanı sıra teknoloji, kodlama eğitimleri, daha doğrusu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics  - Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) dersleri konmalı diyorduk.

Sonra buna A (Art – Sanat) da eklendi ve geleceğin mesleklerine hazırlanmak için öğrenilmesi gerekenlerin kod adı STEAM oldu. Gerçi bazen ben bu A’nın “Artificial Intelligence – Yapay Zekânın A’sı” olduğunu söylesem de neyin uzmanı olunursa olunsun STEAM’in içindeki “A” sanat olarak kalmalı çünkü içinden sanat geçmeyen, sanat algısı, bilgisi, yaklaşımı içermeyen işlerin,  daha doğrusu hangi alanda olursa olsun işini bir sanatçı aşkıyla, tutkusuyla yapmayanların pek başarılı olması mümkün değil. 
 
Bininci kez denememize rağmen henüz “gelecek dersini” müfredata koyduramadık, ancak çok şükür son 4-5 yıldır STEM, Milli Eğitim Bakanlığı dâhil eğitim kurumlarının ve kamuoyunun gündemine girdi.
 
Akademi ve analar babalar ikna oldu. İlkokuldan başlamak üzere her seviyedeki çocuklara, gençlere kodlama, bilgisayar, robotik dersleri verilmeye başlandı. Çin, Amerika, Kore, Japonya gibi dünyayı yönetmeye soyunan ülkelerde ileri teknolojiye hâkim insan yetiştirmek için bu dersler neredeyse anaokulundan itibaren ve çoktan normalleşmiş olsa da bizde ve diğer ülkelerde de bir yerden başlanmış olması sevindirici. 
 

Kodlama dersleri yaygınlaştı
 
Derslerin içerikleri, altı, içi ne kadar doludur, öğretmenler ne kadar hazır ve donanımlıdır, teknik alt yapılar yeterli midir, çocukları bu derslerle geleceğin becerilerini kazanmaya ne kadar özendirilir, vb. bilinmez ama artık yaygın şekilde okullarda kodlama, bilgisayar, robotik, tasarım dersleri verilmeye başlanması, içeriklerin gelişmesi iyiye işarettir diyebiliriz.


Ancak artık çok hızlıca ileri seviyeye geçilmesi ve müfredat programlarında gerçekten radikal değişiklikler yapılması gerekiyor. Hem de acilen.
 
Aşağıdaki derslerin ilkokuldan itibaren net ve kapsamlı bir şekilde ders programlarına alınması, çocukların, gençlerin hatta yetişkinlerin kendilerini bu konuda yetiştirmesi için ortamların hazırlanması, hepimizin geleceği için hayati derecede önemli ve kritik.
 
21. YY İÇİN MÜFREDATA DERHAL EKLENMESİ GEREKEN DERSLER:
 
Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka: Şimdi ve gelecekte var olan ve olacak sorunların çözülmesi, işlerin yapılması için insanın öğrenme, gelişme ve işlem yapma kapasitesi yetersiz ve adaletsizdir. Bu yüzden hemen her alanda bilgisayarlar veri toplamalı, öğrenmeli, değerlendirmeli, geliştirmeli ve analiz yapmalıdır. Artık her alanda yapay zekâ kullanımı bir tercih değil, zorunluluktur. O yüzden kaçınılmaz olan ve etik, ahlak yapısının insan ve doğa yararına kurulmaması halinde büyük felakete yol açacağı da kesin olan “yapay zekâda yetkin insan kıtlığı” açık ara en kritik alandır.  Bu konunun erken hatta ilkokul yaşlarından itibaren öğrenilmesi ve uzmanların çoğaltılması sürdürülebilir gelecek için hayati meselelerin tepesinde, yanına yıldız konmuş vaziyette durmaktadır.

İklim değişikliği, Sürdürülebilirlik: Geleceği değiştirecek nesillerin gezegenimizin karşı karşıya olduğu riskler konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olması gerekiyor. Geleceğin dünya vatandaşları iklim değişikliğinden ve onun etkilerini daha da arttıran yaşamsal faaliyetlerden kaynaklanan doğa felaketleri ile yaşamak zorunda kalacaklar. Onların, sürdürülebilirliği sağlamak adına pek çok krize hazır olmaları, pek çok doğal ve sentetik krizi atlatmaları, yepyeni çözümler, sistemler yaratmaları gerekecek. Bizler, yani bu felaketi onlara miras bırakmakta olanlar; hiç değilse eğitime bu konuları dâhil ederek biraz olsun iyi şeyler de yapabilmekten fena halde sorumluyuz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

 
Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın