Metaverse – Kurgusal Evren nedir?
10324 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Metaverse – Kurgusal Evren nedir?Metaverse son günlerde az buçuk teknolojiden anlayanların, teknoloji magazinine meraklı insanların bulunduğu her ortamda en az bir kez bahsi geçen bir kelime. Ama henüz daha çok  “İnternetin geleceği, geleceğin interneti olacak diyorlar, nedir bu Metaverse’e Allah aşkına? Sen biliyor musun neden şimdi de herkes bu konuya sardı?” gibi sorularla, merak konusu olarak gündeme geliyor.
 
Önce kelime anlamından başlayalım. Metaverse, “Meta” ve “Universe” kelimelerinden türetilmiş. Meta’nın kelime anlamı; sonrası, ötesi, değişiklik, değişim, alterasyon. Universe’ün manası ise “evren”. İşte “Metaverse” bunların birleşiminden türetilmiş.  Bir anlamda gerçek dünyanın değişim geçirmiş, sanal ve kurgulanmış hali. Metaverse’e sentetik veya varsayımsal yaşam da diyebiliriz.

Kısacası Metaverse, tam olarak üç boyutlu “sanal, kurgusal evren”. Sanal Gerçeklik (Virtual Reality - VR) gözlükleri, aparatları ve yazılımları ile içine girilebilen, daha doğrusu içindeymişiz duygusu veren bir siber dünya, görsel olarak yaratılmış bir alternatif yaşamsal ortam.  Fiziksel ve sanal dünyayı birleştiren yeni nesil gençlerin, insanların interneti diyebileceğimiz yepyeni bir online etkileşim alanı, gerçek zamanlı sanal yaşam formu.

Metaverse’ün önünü açanlar ve gelişmesine asıl neden olanlar tabii ki oyun şirketleri. En önde gidenleri de Epic Games, Roblox Corp gibi bu alanın dünya devleri. Şimdilerde hemen hemen bütün teknoloji şirketleri, özellikle Facebook gibi yazılım, oyun, medya, eğlence ve platform ağırlıklı olanlar, büyük iştahla Metaverse’e yatırım yapıyorlar. Herkes bu alandaki öncülerden biri olmak istiyor. Çünkü şimdiden görebiliyor ki Alfa nesli ve sonraki jenerasyonlar artık bilgisayar ekranının başında düz ekranların karşısında joy sticklerle ömür tüketmeyecek.
 
5G ve 6G’den sonra, yeni nesil insanlık sanal dünyaların içine üç boyutlu suretleriyle girip gerçek zamanlı olarak orada yaşayacak, oynayacak savaşacak, sevişecek, dövüşecek, eğitim alacak, ekip biçecek, çalışacak, konser dinleyecek, belki konser verecek, belki çocuk sahibi olacak, kim ya da ne veya nasıl olmak istiyorlarsa o kimliklere, formlara bürünebilecekler.Uzun lafın kısası markaların Metaverse’e aşırı ilgi ve merakı kimsenin kara kaşına kara gözüne değil.

 
Büyük şirketler bu konuya kitlenmiş durumdalar, çünkü geleceğin insanlığı tüm alış verişini kripto paralarla Metaverse’de yapacak. Markalar da Metaverse’de olmayı, fiziksel olarak herhangi bir alışveriş merkezinde ya da sokakta, mağazada olmaktan daha fazla önemseyecekler. İlaveten, öyle olmak zorunda kalacaklar.
 
Özetle; gelecekte tıpkı hepimizin içinde yaşadığımız gerçek dünyevi hayatlarımız gibi, Metaverse’de de bir ya da birden fazla sanal, kurgu hayatımız olacak. Eş zamanlı olarak orada da yaşayabilecek, nasıl bir hayat seçmişsek, oluşturmuşsak Metaverse’ümüzde de o hayatta var olabileceğiz. Hatırlayanlarınız çıkar mı bilmem. Facebook’un ilk çıktığı zamanlarda Farmwille diye bir oyun vardı. Onu düşünsenize. Ya da hala çok oynanan SimCity var. İşte Metaverse’de üç boyutlu olarak adeta o oyunların içinde yaşıyor gibi olacağız.


 
Aslında son derece mantıklı, çünkü her alanda-sektörde fiziksel üretim ve tüketim dünyanın sürdürülebilirliği açısından çok tehlikeli ve zararlı. Tüketimin pençesindeki insanlık korkunç bir çöp problemi yaratıyor. Giysiler, mobilyalar, aksesuarlar, arabalar, alet edevat, ambalaj, vb. atıkları çevreyi o kadar feci kirletiyor ki hepimiz dünyayı mahvediyoruz suçluluğu içinde yaşıyoruz. Olaya böyle bakınca Metaverse insanın gözüne pek bir mantıklı görünüyor. Çünkü tüm o çöpe dönüşecek materyaller, giysiler vb. fiziksel dünyadan yok olup, dijitlere dönüşerek Metaverse’de sanallaşacak. Örneğin fiziksel dünyamızdaki dolaplara sığmayan giysiler, ayakkabılar, ıvır zıvır eşyalar bütünüyle Metaverse’deki sanal dolapta; sanal giysilere, ayakkabılara, dönüşecek. Onlardan bıktığımızda tek yapmamız gereken şey üzerlerine gidip delete’e basmak ve sanal çöplüğe atmak olacak.  Bana uyar, size?


Bu yazı Posta Gazetesi için yazılmıştır.  Yazının linki buradadır.

Orijinal yazıyı büyüterek okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız.

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın