Futurly - 37, bilim teknoloji, dijitalleşme ve fütürizmle ilgili her hafta 5 haber
5072 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dolandırıcılar CEO’nun Sesini Taklit Etmek için Yapay Zeka Kullandı!..
 Yapay zekâ kullanarak dolandırıcılık yapan yeni nesil siber suçlular, yeni suç türleri ve yolları ile hayatı zorlaştırıyor, insanları ama en çok da güvenlik güçlerini şaşırtıyor. Wall Street Journal’da yer alan habere göre Mart ayında 243.000 dolar (yaklaşık 1,4 milyon TL) bu yolla, yani CEO’nun sesi yapay zeka ile taklit ederek çalındı. Sahtekarlar İngiltere merkezli enerji şirketinin CEO’sunun sesini öylesine başarılı taklit ettiler ki Macar bir tedarikçi aracılığıyla genel müdüre para transferi yaptığını zannettirdiler. Bir müddet sonra oluşan nakit açığından şüphelenen CEO yanlış giden bir şeyler olduğunu fark ettiğinde ise ne yazık ki paralar çoktan Meksika’ya ve farklı hesaplara yollanmıştı bile…
 
Daha fazlası ve detaylı okumak için


Sosyal Medya paylaşımlarınıza dikkat! Vizeniz olsa bile ABD’ye giremeyebilirsiniz!..
 


17 yaşındaki Filistinli Harvard birinci sınıf öğrencisi Ismail Ajjawi’nin Amerika’ya girişi, arkadaşının sosyal medya paylaşımı nedeniyle engellendi. Lübnan'da yaşayan Filistinli gencin öğrenci vizesi iptal edildi. Ismail, Boston Logan Uluslararası Havaalanına inişinden kısa bir süre sonra uçağa bindirilerek sınır dışı edildi, evine geri gönderildi.  Ajjawi, memurlara başkalarının gönderilerinden “sorumlu tutulmaması gerektiğini” söylemesine rağmen, karar değişmedi ve ABD’ye alınmadı. Haber kamuoyunun büyük tepki doğurdu, ancak TechCrunch’a göre bu olay tek değil ve ABD vizesi sahibi olmasına rağmen tehlikeli görünen WhatsApp ya da sosyal medya mesajları nedeniyle ülkeye girişi engellenen, vizesi iptal edilen başkaları da var. 2015 yılından bu yana, cihaz inceleme sayısı her yıl dört kat artarak yılda 30.200'ün üzerine çıktı. Yetkililer, Gümrük ve Sınır Koruma amaçlı, herhangi bir arama emri olmadan cihazları inceleyebilecekleri ve bunun artık “yeni normal” olduğu konusunda ısrarlılar.
 
Ayrıntılı okuma ve daha fazlası için tıklayın.


Fütüristler, düşünsel çerçevelerini doğrusal zaman çizgisinde ya da zamanı çeyreklere, yıllara ayrıştırarak oluşturmazlar…
 


Kuruluşlarının uzun vadeli stratejilerini şekillendirmekten sorumlu kişilerden genellikle “vizyon” çalıştayları yaptırmaları istenir. Bu, kuşkusuz ekiplerin beyin fırtınası için yardımcı olur, ancak gelecekle ilgili eleştirel düşünmenin yerine geçmez. Kısa vadeli operasyonel hedeflerin yerine getirilmesinde faydalı olmasına rağmen, çoğu kurumda temel bir, üç veya beş yıllık stratejik planlara dönüşmez. Fütüristler ise zamanı farklı düşünürler. Şirket stratejistleri, fütüristlerin yaklaşımlarından yararlanmalıdır. Fütüristler, gelecekle ilgili herhangi bir belirsizlik için risk, fırsat ya da büyüme olasılıklarını kısa ve uzun vadede eş zamanlı düşünürler. Fütüristler, düşünsel çerçevelerini doğrusal zaman çizgisinde ya da zamanı çeyreklere, yıllara ayrıştırarak oluşturmazlar. Her proje veya konu için dört ayrı kategoriye sahip bir "zaman konisi" oluşturur, taktik, strateji, vizyon ve sistem düzeyinde gelişime bakarlar. Bir akış ve iç içe geçiş vardır. Her bir bölüm, kendisinden öncekini kapsayan stratejik bir yaklaşım olarak düşünülür ve koninin kenarları da önceki aşamada zaten var olan veri ve kanıtlar ile muhtemel olaylardan oluşur. “Bir Fütürist Gibi Stratejik Planlama Nasıl Yapılır?”, Amy Webb tarafından uyarlanmış, HBR’de yayınlanmıştır.
 
Kaynak ve daha detaylı okuma için tıklayın.


Facebook intihara karşı mücadelede kendine zarar vermeyi ve intihara özendiren görüntüleri yasakladı!..
Facebook, şiddet içeren ve potansiyel tehlike oluşturan içeriklerin paylaşımı konusunda sosyal medya şirketlerine yöneltilen ve giderek artan eleştiriler nedeniyle algoritmalarında bir takım önemli değişiklikler yapıldığını açıkladı. Şiddet, kendine zarar verme, intihar gibi, içeriklere ulaşılmasını engelleyen, kendi kendini yaralama gibi aramaların daha zor bulunmasını sağlayan düzenlemeler geliştirdi. Örneğin, artık bu tip görüntüler Instagram’ın “keşfet” bölümünde önerilenler arasında bulunamayacak. Umuyoruz ki zaman içinde akıllı sistemler bu tip içerikleri iyice ve hızla öğrenir, otomatik engelleme düzenine geçer. Bizler de daha güvenli ve temiz bir alanda iletişim yapabiliriz. En önemlisi de daha steril bir toplumda yaşayabiliriz. 
 
Daha fazlası ve detaylı okumak için tıklayın.


Facebook’un Çöpçatanlık özelliği ile yalnızlığa son mu?..Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’da yaklaşık 200 milyon kullanıcı “bekar” görünüyor. Kullanıcıların alışkanlıkları ve hoşlandıkları şeyler hakkında derinlemesine bilgiye sahip olan Facebook, bunlardan yararlanarak bekarların aşkı bulmasına da yardımcı olmak amacıyla Amerika’da online çöpçatanlık servisini başlatıyor. ‘Facebook Dating’ olarak adlandırılan servis, 18 yaşından büyük kullanıcılara anlamlı bir ilişki bulmaları için tasarlanmış bir dizi özelliğe erişim sağlıyor. Diğer çöpçatanlık uygulamalarına benzemekle beraber birkaç seçenek Facebook'un yıllardır topladığı verilerin avantajı ile rakiplerini geçecek gibi görünüyor. Facebook Dating için Facebook’da ayrı bir profil oluşturmak gerekiyor. İzin verdiğiniz bilgi ve görselleri Facebook hesabınızdan çöpçatanlık uygulamasındaki profilinize direkt transfer edebiliyorsunuz. Uygulama, potansiyel eşleşmeler sunuyor ancak Facebook arkadaşlarınıza hiçbir zaman potansiyel aday olarak gösterilmiyorsunuz. Sadece arkadaşlarınızdan beğendiğiniz kişiler varsa (maksimum 9 kişi) onları “Secret Crush (Gizli Aşk) listesine alabiliyorsunuz. Eğer onlar da Facebook Dating’de kendilerine profil açmışlar ise isimsiz bir arkadaşlarının onlar ile ilgilendiğini belirten bir bildirim alıyorlar. Bildirimi aldıktan sonra ne yapacakları onlara kalıyor:)  
 
Daha fazlası ve detaylı okumak için

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın