Fütürist, Ekonomist, Ajans Başkanı, Yazar Ufuk Tarhan: Post Corona – Korona Sonrası (?)
7121 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Post Corona – Korona Sonrası (?)
 Artık küresel iki soru ve sorunumuz daha var;

1- Korona sonrası ne olacak?
2- Hangi sektörler, işler yükselecek? Hangileri zora girecek?

Önce, şu ana kadar temelde neler olduğunu tekrar bir düşünelim ve farkındalığımızı, kafamızı netleştirelim?
 

- Dünya hem de top yekûn, “kurgulanmış, tasarlanmış bir proje” olup olmadığı henüz bilinemeyen COVID-19 salgınına maruz kaldı ve krize girdi (kim tarafından yapılmış olabileceği belirsiz kalmakla beraber - ki olağan şüpheliler Çin, ABD ve Rusya -  kasıtlı bir biyolojik, ekonomik saldırı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil). 

- Tüm iş dünyasının, şirketlerin, kurumların, okulların faaliyetleri, (sözde) medeni dünya tarihinde daha önce hiç görülmedik biçimde “devletler tarafından” yavaşlatıldı ve pek çok alanda durduruldu. Yani devlet otoritesi en özgürlükçü toplumlarda, piyasalarda bile iş dünyası ve kurumlar üzerinde çok ağır ve net yaptırımlar uyguladı. “Esas güç bende” dedi. Korona sonrası gelişmeler, bunun uzun süre böyle, üstelik de artarak devam edeceğinin sinyallerini verdi. Bu durum 5G ile birlikte şirketlerin kripto paralara, blokchain’e ve sosyal medya platformlarına yönelişini hızlandırdı.

- Tüm dünyada “hayat tarzıma karışamazsın, istediğimi yaparım” diye atarlanan “bireyler” bile yine devletler tarafından zorla karantinaya, ev hapsine alındılar. İşlerinden güçlerinden, yaşam akışlarından uzaklaştırıldılar. Paşa paşa maske eldiven takmaya boyun eğdiler. Bundan sonrasında da bireylerin “sağlık, salgın önleme, güvenlik” gerekçeleri ile kamerayla, mobil, giyilebilir cihazlarla, çiplerlerle, online bağlantılarla” tam zamanlı gözetleneceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Corona krizi bu yolu ardına kadar açtı. Hatta COVID-19 test sonuçlarıyla genetik kodların dahi kontrolü aşamasına doğru ilk adımlar atıldı. 

Yine en özgürlükçü, en insan hakları savunucusu ülke devletleri dahi virüs vesilesi ile sınırlarını yüksek ve kalın duvarlarla çevrelediler. “İçimize, kendimize, işimize bakalım, biz bize yetmeliyiz” moduna, bir anlamda “soğuk siber savaş” dönemine de geçtiler. 

Lüks moda evleri cerrahi maske, tulum, hastane çarşafı, yastık kılıfı vb. yapmak / otomotiv şirketleri vantilatör, farklı hastane gereçleri / bira - alkol - parfüm imalatçıları el – ev – mekan dezenfektanı üretmek / yolcu uçakları sağlık malzemesi taşımak için kargo uçağına, neredeyse bir gecede dönüşebildi ise “biz neler yapabiliriz acaba?” konulu workshoplar, yaratıcılık hekatlonları, tabii ki online’da zirve yapmaya başladı.


Peki şimdi ne olacak?

- 2020’yi Korona sonrası oluşacağından hiç kimsenin şüphe duymadığı büyük ekonomik sarsıntılarla yaşayacağız. Kısa sürede kriz, olağanüstü hal vb. durum psikolojisinden ve ortamından çıkamayacağız. Ruhsal ve parasal dengeleri şaşmayan insanoğlu, krizden etkilenmeyen ve dönüşmeyen hiçbir sektör, iş, meslek kalmayacak. 

Bilim-Teknolojinin, yazılımın, platform servislerin sektörler üstü önemleri ve kullanımı müthiş yükselecek. Sağlık sektörünün her alan ve kademesi, e-ticaret, lojistik, eğitim, tarım-hayvanclılık, eğlence (oyunlar, e-spor, AR/VR/XR geçecek) sektörleri ile alt sektörleri; buralarda oluşacak yeni beceriler, meslekler, buluş ve icatlar yanardağ patlamasından fışkıran lavlar gibi yükselecek ve yayılacak.   


Kısacası yaşa-dık/cak-larımız;  Korona sonrası 10 yılda geçeceğimiz Yeniçağ için devre arası

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI 

Birleşim Dergisi için yazılan orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupürlere tıklayınız.

 
 

******************

Ufuk Tarhan'ın T-İnsan kitabı için > http://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın