Dünyanın 3D-Biyo-Baskı ile üretilen ilk gerçek sentetik kulak nakli gerçekleştirildi
11017 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dünyanın 3D-Biyo-Baskı ile üretilen ilk gerçek sentetik kulak nakli gerçekleştirildi... Dünyanın 3D-Biyo-Baskı ile üretilen ilk sentetik kulak nakli, gerçek bir hastanın kendi hücreleri kullanılarak gerçekleştirildi. 20 yaşındaki Meksikalı Alexa olarak bilinen genç kadın, dünyanın 3D yazıcı teknolojisiyle başarılı bir kulak nakli geçiren ilk insanı oldu.

Mikrotia denen nadir bir doğum kusuru ile dünyaya gelen Alexa'nın kulağı küçük, şekilsiz ve işitmeyi engelleyen bir yapıda idi.  San Antonio'da pediatrik kulak rekonstrüktif cerrahı olan Dr Arturo Bonilla, Alex'a'nın implant ameliyatı için önce genç kadına mikrotia kulak kalıntısından yarım gram kıkırdak dokusu aldı. Bunu sağlıklı kulaktan alınan 3D tarama ile birlikte Long Island City, Queens'deki 3DBio Therapeutics şirketine gönderdi.


3DBio Therapeutics'de Alexa'nın kıkırdak oluşumundan sorumlu hücreleri olan kondrositleri, doku örneğinden izole edildi ve özel bir besin bulamacında büyütüldü. Organik hücelerden milyarlarca yeni hücre elde edildi ve bunlar bir şırınga ile özel bir 3D biyo-yazıcıya yerleştirildi. Hastanın sağlıklı kulağının ayna kopyası olan küçük, dikdörtgen bir şekle dönüştürüldü ve 3D ile yapılan orijinal kulak kalıbına göre şekillendirildi.

Tüm yazdırma işlemi 10 dakikadan az sürdü.

Basılı kulak şekli daha sonra soğuk depoda Dr Bonilla'ya geri gönderildi. Doktor da 3D biyo-baskı ile yapılan yeni kulağı Alexa'nın çene çizgisinin hemen üzerine derinin altına implante etti. Operasyonu gerçekleştiren doktor ve bio-baskı laboratuvarı kulağın büyümeye devam edeceğini ve yeni kıkırdak dokusu üreteceğini söylüyor.

Uzmanlar, doku mühendisliği alanında bir ilk olan bu gelişmenin yeni bir rejeneratif tıp çağının habercisi olduğunu belirtiyorlar. Bu uygulama ile uzun yıllardır üzerinde çalışılan teknolojiye dair "eğer" le başlayan cümlelerin "ne zaman" a dönüştüğünü ifade ediyorlar.Henüz gelişmeler sadece "estetik" açıdan önemli gibi görünse de ileri seviye, tam fonsiyonel yapay organ araştırmaları için çok önemli... 

"Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından binlerce
mikrotia çocuğu tedavi etmiş bir doktor olarak, bu teknolojinin mikrotia hastaları ve aileleri için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum" diyen Dr. Arturo Bonilla,  bu aşamanın "hastanın kendi kıkırdak hücreleri kullanılarak yapılan kulak rekonstrüksiyonu  prosedürünün güvenlik ve estetik araştırmalarına, yeni bulgular ortaya çıkaracak gelişmelere büyük katkı vereceğini belirtti. 

Yapay organ alanında 
çığır açacak bir gelişme olarak nitelenen 3D-Biyo-Kulak Nakli halen federal onaylar için inceleme aşamasında ve 11 hastayı içeren klinik araştırma fazında. 

3DBio Therapeutics şirketi yetkilileri, aynı tekniği omurilik diskleri, burunlar ve rotator manşetler dahil olmak üzere diğer vücut bölümlerine uygulamak üzere çalışmalara devam ettiklerini belirtiyorlar. 

Tabii k bunlar sevindirici gelişmeler. Ancak iç organlar gibi daha karmaşık vücut parçalarını basmak, tamamen kozmetik, estetik amaca hizmet eden bu tip gelişmelerden çok daha zorlu ve büyük çabalar gerektiren alanlar.

Kaynak

******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.


 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın