Dünya Fütürsitler Konferansı 2010 izlenimlerim - Ray Kurzweil
7027 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Dünya Fütürsitler Konferansı 2010 izlenimlerim ve Ray Kurzweil


İlk aklımda kalan; aldığımız övgü...
 

Dünya Fütüristler Derneği (WFS) başkanı Timothy C Mark, The FUTURIST’in ilk kez başka bir dilde basıldığını ve çok beğendiklerini belirterek, teşekkür etti. Konferans’ta dergisi teşhir edilen bir tek biz vardık... Bu güzel geri dönüşleri almamıza sebep olan Aktif Yayıncılık’a, Genç Deha Fırat Siller’e minnettarlığımızı belirtmek isterim. İlk sayıda Reklam ve destek veren Garanti,  Mobilera, Unilever, ve Vestel´e, katkı veren Özel Sezin Okulu´na teşekkürler.

Konferans’ın bu yılki teması ´´Sürdürülebilir Gelecek için Strateji ve Teknolojiler´´ idi.

8-10 Temmuz arasında Boston’da gerçekleşti. Türkiye’den sadece Alphan Manas ve ben vardık. Her ikimiz de birer sunum yaptık. Epey beğeni  aldık,  mutlu olduk,  beslendik...  Gelecek  sene  çok  daha kalabalık  gitmeliyiz.  Yanımızda  gençler  de  götürebilmeyi umuyorum.  Sponsorluk  bütçesi  olan kurumlara duyurulur.
 


Hemen her konuşmacı mutlaka ‘’teknoloji ile etik ve moral değerler’’ arasındaki bağın daha iyi bir gelecek için nasıl buluşabileceğini tartıştı. Herkesin kafası çok karışık, gelecekten ürkmeye başladıklarını hissettim. Artık yalnız değiliz:) 

Singularity’i,  ´´Robotları  mı,  onu  yaratan  insanı  mı,  üreten  şirketi  mi  sorumlu  tutacağız,  kötülük yaptıklarında bataryalarını sökmek halledecek mi?´´ gibi konular hararetle tartışıldı. Tekno-Sapien’lerin ve akıllı makinelerin ahlakı, siber dünyada  etik  omurga  arayışı, hakkındaki oturumlar çok kalabalıktı.

Ray Kurzweil Konferans’ın iki Keynote Konuşmacısından biri idi...‘’Düşünmenin Geleceği’’ başlıklı bir konuşma yaptı. Muhteşemdi. İnsanın sadece akıllı bir makine olduğuna, beynin değil gerçekliği şekillendiren aklın önemine vurgu yaptı. Beyni chip’e, aklımızı da işletim sistemine benzetti.

Yatırımcılara  ve  gençlere  biyoteknolojiye,  3D  ile  ilgili  alanlara,  Augmented  Reality  işlerine yönelmelerini önerdi.

Sosyal Medyadanın ciddiye alınmasın gerektiğini vurguladı. Bilginin demokratikleşmesi tüm oyunları bozuyor dedi.

Kurzweil parm
aklarında bolca yüzük taşıyor. En dikkat çekici olanında S harfi var (Singularity olmalı...)

   

Kurzweil dahil, hemen her konuşmacı Craig Venter’e ve ekponensiyonel değişim hızına atıf yaparak ‘’Gen Terapisi, Edit Edilebilir Gen, Editing Gens ve Tasarlanabilir Yetenekler’’ konusuna dikkat çekti. 

Genlere hakimiyet, geleceğimizin nasıl olacağını belirleyecek görünüyor. Alarm verici derecede de hızlı gelişiyor. Bu konulardaki yıldız konuşmacı; ‘’More Than Human’’ kitabının yazarı Mısır’lı Ramez Naam idi. Türkiye’ye davet ettik, söz aldık.

Şaka mı gerçek mi olduğunu artık ayrıştıramadığımız şekilde sık sık ‘’ana-babalık da tarihe kavuşacak, çocuklara e-mail ekinde kavuşup, istediğimiz özelliklerde dizayn edebileceğiz’’ diyenler de vardı...

Argo tabirle ‘’kayışı koparmamak’’ için o konuları pas geçtim.

WFS´de seminer verdim... 

WFS  2010  da  Kişisel  Gelecekle  ilgili  sadece  Partnerim Dr. Verne Wheelwright´ın başkanlık ettiği, benim de M-GEN deneyimini paylaştığım panel vardı.

WFS yetkilileri de bu konunun, daha doğrusu
Kişisel Gelecek Planlamasının ne kadar hayati olduğunu farketmiş olmalı ki gelecek yıllatrda daha fazla yer verilmesi konuşuldu. Çok memnun oldum. Çünkü her şey bireyden ve bireyin gelecek algısından başlıyor...

Sürpriz! Verne ile kitabının en son versiyonunu Türkçeye çevirmek üzere anlaştık. 2011 de sizlerle buluşturacağız:) Yayınlandı > Linki 

      

************************

Son  gün  öğle  yemeğinde  özel  bir  sunum  yapan  Dr. Karen Moloney in  konusu  ´´Kadın - Erkek ve Üstünlük Savaşları´´ idi.

 

Aklımda kalanlar; 

- Son  30  yıldır  verilen  iş  dünyasında  ve  sosyal  hayatta  kadınların  da  eşit  noktaya  gelmesi   mücadelesinde pek başarılı olunamadı. Kadınlar iş dünyasında beklendiği kadar ilerlemedi. - Y jenerasyonu kadınlar evlerinin kadını olmaya daha meyilliler 

- Kadın - Erkek  cinsiyetleri  birbirine  giderek  yaklaşacak.  Transseksüellik  yaygınlaşacak  ve   normalleşecek. 

- Doğrurganlık batılı ülkelerde önlenemez şekilde düşecek. 

************************

Konferans’ta  Fütürist  çalışmalara  bir  an  önce  tepe  noktalardaki  karar  vericilerin ve gençlerin katılmasının, katkı vermesinin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha fark ettim.

Hem bireysel, hem kurumsal hem de toplumsal refah ve mutluluğumuz için fütürizm katma değeri çok yüksek açılımlar sunuyor. Bu vesile ile Üye Sayımızı, The FUTURSIT-TR’ye aboneliğin arttırılması için yardımlarınızı rica ediyor ayrıca mutlaka takip etmenizi hayati buluyorum.

Bitirirken;

Takip eden aylarda üç önemli etkinlik ve projemiz var, katılmanızı bekliyoruz!

Tekno-Kadın;
Milli  Eğitim  Bakanlığı  desteği ile Intel Ana Sponsorluğunda pilot aşamalarını tamamladık. Kısa bir süre  içinde  Sn.  Bakan’ımızın  da  katılımı  ile  resmi  lansmanını  yapmaya,  web  sitesini  açmaya hazırlanıyoruz.  Bu  proje  ile  ‘’Internet  girişimcisi,  sanat  ticaret  yapan,  blogger  kadınlar-anneler’’ yetiştirilmesi hedefleniyor. Projeye Alt Hizmet Sponsoru olarak şimdilik Garanti Bankası, Mobilera ve The  FUTURIST - TR  katkı  veriyorlar. Tüm kurum ve kuruluşların hem hizmet ama daha da çok maddi desteklerini de bekliyoruz. İlgilenenler info@futurizm.org a mesaj atabilirler.

Fütürizm Okulu-2;
İlkini 2009’da gerçekleştirdiğimiz yedişer haftalık iki bölümden oluşan ve senede bir kez açacağımız okulumuz  16  Ekim’de  tekrar  başlıyor.  Bilgi  Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek ilk döneminin eğitmenleri; Ali Türker (Sebit), Dr. Alper Alsan (Siemens), Cem Tarık Yüksel (Unilever), Mehmet Nuri Çankaya  (Microsoft),  
Ufuk  Tarhan  (M-GEN),  Yasemin  Sungur  (Gelişim Akademisi),  Zafer  Parlar (Istventures). Detayları, duyurulardan ve sosyal paylaşım sitelerimizden takip etmenizi rica ederim.
Şimdiden ön kayıt yaptırmak isteyenler info@futurizm.org a mesaj atabilirler.

Futurist Shuffle-3;
23 Eylül’de 18:00 sonrasında, sürprizler, ufuk açan konuşmacılar, örnek paylaşımlarla yine Microsoft’ da buluşacağız. Fazla söze gerek yok. Daha önce iki kez yaptık. Her seferinde tadı damağımızda kaldı. Karışmak,  buluşmak,  paylaşmak  için  tüm  aday ve üye fütüristleri, gençleri, kısacası her katmandan akıllı-iyi insanları bekliyoruz. Facebook’ta programı duyuracağız. Oradan kayıt olabilirsiniz.

Tüm sosyal paylaşım adreslerimizin linkleri
www.futurizm.org ana sayfada var. Lütfen onları takibe alın. Hem paylaşın hem duyuruları yakalayın.

İzlenimler, aktaracaklarım şimdilik bu kadar >>>  Gelecek Güzel Gelecek

İkinci sayı baskıda, kısa süre içinde elinizde:) 

Diğer Linkler >>


Wendell Wallach´ın sunumu

Ray Kurzweil´in TranscendentMan Filmi

Ray Kurzweil'in Newsweek´teki Yazısı
************************ 

Ufuk Tarhan ve TeknoKadın Gizel Baki´nin katılacağı program, 
Microsoft Windows 8 in Türkiye Reklam filmi ve diğerleri; Webrazzi´den 
Fütürizm Okulu 15 Ekim´de Kadir Has´ta başlıyor! 
Gelecek uzun sürer > Fütürist Shuffle´dan YouthResearch Raporu 

************************* 

Daha iyi bir gelecek için hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek, 
Seminer-Workshop-Moderasyon-İçerik-Etkinlik Kurgusu vb. talepleri için görüşmek, 
Özel-özgün çalışmalarla işinize, hayatınıza dair iyileştirmeler yapmak üzere
 Antrenörlük almak 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;

Başvuru ve sorularınız için lütfen > burayı tıklayınız

Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.
 

0 Yorum

Bir Cevap Yazın