Bot, ama asker botu değil, robot'un botu... Fütürist Ufuk Tarhan, Platin Dergisi
4867 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Bot, ama asker botu değil, robot'un botu...

Çok hızla gelişmeye başlayan yeni dijital pazarlama/satış aracı, aynı zamanda yapay zekâdan önceki adım denilen “chat bot” ları yani “sohbet ajanlarını” bir an önce anlamanızda yarar var. Bu yazı onun için…
 
Bot, bilişim, teknoloji dünyasında zaten yaygın olarak kullanılır. Çek dilinde zorla çalıştırılan işçi, köle anlamına gelen robota kelimesinden türeyen robot kelimesinin kısaltılmışıdır.
 
Bot’lar aslında akıllı ajan yazılımlarının Internet üzerindeki versiyonlarına verilen addır.
İnternetin ve arama motorlarının iyice yaygınlaşmasıyla gelişen akıllı ajan yazılımları, bot denilen yeni bir tür olarak örümcek yazılımlar ve özel amaçlı tarayıcı yazılımları şeklinde ortaya çıkmıştır.
 
Aslında gelişmiş yazılımlar olan bot’lar doğal olarak gerçek dünyadaki robotların davranışlarını sergileyemezler. O yüzden bunları fiziksel dünyadaki gerçek robotlardan ayırmak için ajanlık yapan sanal internet robotlarına “bot” denmektedir.   
 
Değişik bot çeşitleri:Ticari, veri madenciliği, e-posta, oyun, kamusal, haber grubu, sohbet, alışveriş, hisse senedi, yazılım vb. gibi, hedeflenen bilgi türüne göre adlandırılan pek çok bot türü mevcuttur. Bu türlerin hemen hepsi, aslında, otonom bilgi ajanları/arabirimleri olarak ve özellikle Internet üzerinde faaliyet göstermek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiş yazılım türleridir.
 
Yapay zekâya geçişin ön gösterimi…
 
Bot’lara yapay zekâ öncesi geçiş ya da ilkel yapay zeka dönemi de deniyor. Bir süredir “mesajlaşma” uygulamalarında kullanılıyorlar. Yakın zamanlarda, Facebook “Messenger” üzerinden bot uygulamalarına izin vereceğini açıkladı. Ve hemen akabinde de çok çeşitli uygulamalar hızla yaygınlaşmaya başladı. Çünkü bu gelişme, kaçınılmaz olarak internet üzerinden yaptığımız işlere yepyeni boyutlar getirecek.
 
O yüzden bu derginin okuyucu kitlesinin, sektörleri ne olursa olsun çok önemli ve yeni bir pazarlama/satış aracı olarak “chat bot” meselesini hızlıca anlaması ve uygulamaları için ekipleri ile hemen inovatif çalışmalara başlaması gerekiyor…  
 
Tam anlaşılması için sistemin nasıl çalıştığına bir bakalım mı?..Diyelim bir kadınsınız. İnternette güzellik malzemesi sitelerine, yorumlarına, ürünlerine vb. bakıyorsunuz. Özellikle de rujlara tıklıyorsunuz. Bunu fark eden ajan bot’lar güzellik malzemelerine, özellikle de rujlara bakındığınızı saptıyor ve potansiyel bir alıcı olduğunuzu chat bot kullanan X firmasına haber veriyor daha doğrusu “ihbar ediyor”.  
 
X Firmasının Chat Bot’u da Facebook Messenger ‘dan size
 
-        Merhaba, rujlarımızdan denemek ister misiniz?” diye soruyor.
 
Evet derseniz, yüz algılama ve simülasyon teknolojisi ile yüzünüzün görselini kaydediyor. Farklı markalar, renkler ve tonlar sunuyor. Yaptığınız seçeneklere göre sürekli sorular sorarak, yeni alternatifler sunarak uygun ürünü seçmenizi sağlıyor. Örnek: Modiface
 
İşleyiş:
 
Ruj seçtiniz. Belirli bir marka var mı? İşaretleyiniz diyor. Ya da rengi seçiyorsunuz marka öneriyor. Sonra rengi seçtiriyor, yüzünüzün görselinde dudağınızı o renge boyuyor. “Oldu mu? diye tekrar soruyor… Kısacası sizinle tıpkı mağazada yardımcı olmaya çalışan satış asistanı gibi sizinle “chat/sohbet” ediyor. Nasıl durduğuna bakıyorsunuz. Farklı renkleri deneye deneye ilerliyorsunuz. “Tamam budur” dediğinizde “satın almak ister misiniz?” diyor, “sepete at” dediğinizde işlem tamamlanıyor. Kibar kibar “teşekkür ediyor, yine bekleriz, bir de şunlara bakmak ister misiniz? Bunlarda da kampanya var… “ vb. ile sizi uğurluyor ya da yeni bir alışverişin yolunu açıyor…
 
Tam olarak anlamak isterseniz başarılı örneklerden biri olan ModiFace’e Facebook Messenger üzerinden mesaj atmanızı öneririm. Yapay zekâ, yani chat bot, verdiği cevaplar ve sorduğu sorularla sizi nasıl yönlendirecek, deneyin derim. 

Bunu da okuyabilirsiniz  // Wikipedia

******************

Bu yazı Platin Dergisi için yazılmıştır.  @PLATINDERGI  Orijinal yazıyı okumak için aşağıdaki kupüre tıklayınız;

******************

Daha iyi bir gelecek için hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek, 
Seminer-Workshop-Moderasyon-İçerik-Etkinlik Kurgusu vb. talepleri için görüşmek, 
Özel-özgün çalışmalarla işinize, hayatınıza dair iyileştirmeler yapmak üzere
 Antrenörlük almak 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;

Başvuru ve sorularınız için lütfen > burayı tıklayınız

Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın