Beyaz Show Deneyimim ve Google Glass’ile Perde Arkası Kayıtlarım…
6537 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:

Beyaz Show Deneyimim ve Google Glass’ile Perde Arkası Kayıtlarım…Sabahları çok erken, 3’te 4’te kalktığım için gece geç vakitlere kadar TV seyretmeye falan dayanamıyorum. Bazı istisnalar var. Onlardan biri de Beyaz Show.

Beyaz Show pek çoğunuz gibi benim de yıllardır çok severek izlediğim bir program. Kaydedip, sonra izleyebileceğim halde genellikle canlı enerjiye eşlik etmek için dayanıp, sonuna kadar pür dikkat takip ederim. 
 
9 Ocak 2015’te yıllardır sadık takipçisi olduğum Beyaz Show’a bu sefer de konuk oldum:) Bu linkden izleyebileceğiniz gibi, çok keyifle, aktı gitti. Sosyal medyadan müthiş olumlu geri bildirimler, yorumlar geldi. Kısacası harikaydı! Nasıl davet edildim?
 
Meğer Beyaz Show'un Konuk Koordinatörü (Talent Booker) Sevgili Serap blogumu ve sosyal medyadaki paylaşımlarımı takip ediyormuş. Sevgili Beyazıt Öztürk’e bahsetmiş. Beyaz’ın da çok ilgisini çekmiş. Yapar mıyız? dediler. Neden olmasın? dedim.
Ve 09 Ocak’ta Beyaz Show’a, canlı yayına fütürist konuk olarak katıldım. Diğer konuklar, yeni vizyona giren  "Mucize" filmi oyuncuları Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Büşra Pekin, Erdem Yener , Metin Yıldız ve pop müziğin güçlü yorumcularından  Göksel idi. Ben de  “Gelecek, güzel gelecek” mottosuyla yola çıkan, Türkiye’deki ilk ve tek fütürist kadın konuşmacı olarak gelecekte bizi bekleyen fütürist uzgörülerden bahsetmek üzere katıldım.  19 yıldır Beyaz Show! Dile kolay…

Beyaz Show bu yıl 19. Senesinde. Büyük başarı… Arkasında gerçekten çok kuvvetli, yaratıcı bir liderlik ve ekip çalışması var! Daha nice yıllar diliyorum.
 
Tahmin edebileceğiniz gibi canlı yayın büyük risk. Öncesi, sırası ve sonrasındaki adımların her saniyesinin aksaksız akması gerekiyor. Hata affetmeyen çılgın bir format. Özellikle de eğlendirme amaçlı, geç saatte yayınlanan ve çok sayıda stüdyo seyircisi, konuğu olan canlı yayın yönetmesi, yapması en zor işlerden biri. Yüzlerce teknik, insani aksaklık çıkabilir. Hele de stüdyoda 800-1000 arası enerji bombası genç izleyici ağırlanıyorsa.  Ve ana konukların çoğu çok ünlü, egoları yüksek, zorlu profiller, sanatçılar, özel insanlar  ise...
 
Eh 19 senedir hem de en sevilenlerden biri olarak bu Show sürdürülebiliyorsa demek ki arkasında bakılacak, ders alınacak, esinlenecek epey şey var… Show’un ön tarafını zaten gördünüz. Ben göremediklerinizi anlatayım... Sahne arkasını anlatmak, hatta Google Glass ile aldığım kayıtlardan bazılarını göstermek, dikkatimi çekenlerden bahsetmek isterim:)
Beyaz Show perde arkası gözlemlerim:
 


- 100 kişi civarındaki (hatta daha fazla olabilir), ekibin çoğu çok genç. Ancak kadroda epey tecrübeli abiler, ablalar da var. Aralarındaki saygılı, uyumlu, akışkan iletişimi ve ahengi hemen hissediyorsunuz. Hepsi de gayet iyi eğitimli, pırıl pırıl, arı gibi enerjik, güler yüzlü, sıcak insanlar. Belli ki işlerini severek yapıyorlar. Sorumluluklarına, birbirlerine ve konuklara ihtimam gösteriyorlar.
 
Örneğin, sahneye çıkmadan önce VIP odasında ağırladıkları Mucize filminde rol alan ve Kağızman’dan gelen;  İstanbul’u, hatta büyük bir şehri ilk kez gören köylü çocuklarla ilgilenişlerini, her birinin ayakkabılarını giydirişlerini, saçlarını tarayışlarını, onlara şefkatlerini görseydiniz eminim çok duygulanır, takdir ederdiniz.  
 
- Konukların her biri ile tek tek ve tam bir misafirperver ev sahibi nezaketiyle ilgileniyorlar. Her aşamada ne olacağını, ne yapmanız gerektiğini size usanmadan anlatıp, rahatlatıyorlar.
 
- Her şey tıkır tıkır akıyor. Hiç telaş, bağırtı, cazırtı olmadan herkes görevini tam zamanında yapıyor ve bunu da (sürekli aynı şeyi tekrarlıyorum ama) büyük bir nezaket, saygı ve sevgi ile yapıyorlar…
 
- Kuşkusuz ekipteki her bir kişinin değeri, uzmanlığı, önemi ayrı ve eşsiz. Ancak hepsinin bu ahenkte ve ciddiyette olması belli ki Beyaz’ın enerjisinden, yeteneğinden ve stilinden yansımalar içeriyor.  
 
. Her bir detayla tek tek ilgilenmesi
. Çok titiz ön hazırlık yapması
. Her koşulda çok sıcak, çok saygılı, meraklı, ilgili olması
. Sahne gerisinde de aynen önünde olduğu gibi “adam gibi adam” duruşu
 
Programın neden bu kadar uzun yıllardır devam ettiğini izah ediyor…


 
Hem öncesinde yaptığımız görüşmelerde hem de program sırasında, kapanırken belirttiği “gelecekle ilgili daha derin, insanların teknoloji korkularını yenmelerine yardımcı olacak, yararlı kullanım olanakları ile ilgili esinlenmelerini sağlayacak, yeni ufuklar açacak ayrı bir program yapalım” arzusu ise o gecenin, bu güzel insanlarla tanışıklığımın en güzel meyvesi oldu.
 
Tüm ekibe ve Sevgili Beyaz’a tekrar teşekkür ederim. İyi ki varlar…

******************

Ve Google Glass Kayıtları: İzlemek için buraya tıklayın.
Programın tamamı 
Ufuk Tarhan'ın olduğu bölümler Bir ufak not da Mahsun Kırmızıgül ile ilgili eklemek isterim. Yıllardır anlatmaya çalıştığım, içinden başka bir kişi, yetenek, tutku çıkarmak konusunu çözmüş biri. Şarkıcılıkla ünlenmesine rağmen risk almış, hem senarist hem yönetmen hem de oyuncu olarak başarılı işlere imza atmayı kotarmış bir insan. Çok sakin, çok beyefendi. Neden bazı insanlar bu kadar ön yargılı ve incitici, hiç anlayamıyorum. Daha filmini görmedim, göreceğim. Belki de beğenmeyeceğim, o ayrı. Ama her ne olursa olsun büyük özveriyle ve severek emek verildiği belli. Düşüncelere, çabalara saygı, iyi niyet, hoşgörü çığırtkanlığı yapıp, sonra da bu tip tutkuyla yapılmış işlere saldıranlar, kendilerini tekrar ele almalılar... 

******************

Ve Google Glass Kayıtları: İzlemek için buraya tıklayın.
Programın tamamı 
Ufuk Tarhan'ın olduğu bölümler 

******************

Daha iyi bir gelecek için hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek, 
Seminer-Workshop-Moderasyon-İçerik-Etkinlik Kurgusu vb. talepleri için görüşmek, 
Özel-özgün çalışmalarla işinize, hayatınıza dair iyileştirmeler yapmak üzere
 Antrenörlük almak 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;

Başvuru ve sorularınız için lütfen > burayı tıklayınız

Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın