17 Yaşında 3D Yazıcı ile Animatronik Robot Kol Üreten Easton LaChappelle
5613 görüntüleme
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya hesapları:Easton LaChappelle

Easton LaChappelle - 17 Yaşında Robot Yapıyor, Nasa'da işe başladı... 

Amerika, Kolorado’da yaşayan Easton LaChappelle 14 yaşında iken gezdiği bir bilim fuarında, 7 yaşında bir kızın taktığı protez kolun 80.000$ olduğunu öğrenince çok üzülür. Bu böyle olmamalı, bir şeyler yapmalı der ve 17 yaşındaevindeki yatak odasında, açık kaynak yazılımlarını kullanarak, muhtelif lego parçalarından, olta misinasından, 3D yazıcıdan çıkardığı parçalardan yararlanarak sadece 350$’a mal ettiği ilk protez kolu, daha doğrusu animatronik robot kolu üretir. 

LaChappelle, işlevsel olarak beyin dalgalarıyla kontrol edebilen robotların yaptıklarının aynısını yapan buluşunu yatırımcılara satmak, pazarlamak ve bir gecede adını çocuk yaşta milyonerler arasına yazdırmak yerine herkesin kullanımına açar. 

Bunu yaparken düşüncesini şu şekilde ifade eder; 

Yaptığım şey benden önemli. Kimse dünyayı değiştiren şeyleri tek başına yapamaz. Kollektif çaba gerekir. Eğer ben bulduğum teknolojiyi, kendime saklamaz, paylaşırsam başka birileri üzerine yeni şeyler ekler ve onu daha da geliştirebilir. İnsanlık böyle daha iyi yerlere gidebilir...

Halen 19 yaşında olan ve NASA’da işe başlayan LaChappelle tam bir otodidakt. Dünyanın daha iyi bir geleceğe doğru yolunu açacak genç kendi kendine düşünürlerinden (self thought) ve robot mühendisi (diplomasız) olarak biliniyor.

Kısa sürede tüm dünyanın tanıdığı, dünyayı değiştirecek icatlar peşinde olan Kolorado’lu bu mütevazi deha, yeni nesil, paylaşımcı iyi, sorumlu insan modeline de örnek gösteriliyor. “Luminaries – Işık Saçan Kişilerden” biri olarak anılıyor.

Geleceğe ışık saçacak gençlerin, onların yolunda engel değil, destek olacak büyüklerin çoğalması dileği ile paylaşıyoruz...

YouTube'daki videosu   /    TEDxMileHigh Konuşması 

******************

Daha iyi bir gelecek için hizmetlerimiz hakkında bilgilenmek, 
Seminer-Workshop-Moderasyon-İçerik-Etkinlik Kurgusu vb. talepleri için görüşmek, 
Özel-özgün çalışmalarla işinize, hayatınıza dair iyileştirmeler yapmak üzere
 Antrenörlük almak 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;

Başvuru ve sorularınız için lütfen > burayı tıklayınız

Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)

Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın