1 Mart Dünya Gelecek Günü, 24 saat kesintisiz, Küresel Zoom buluşması
Ufuk Tarhan’ın sosyal medya, blog, kitap, vb. linkleri:  https://taplink.cc/futuristufuk

1 Mart Dünya Gelecek Günü'nde 24 saat süren Küresel Zoom buluşması notları: Aşağıdaki davetle duyurulan "1 Mart Wolrd Futures Future Day" etkinliği Millenium Project ev sahipliğinde  başarı ile gerçekleştirildi. Türkiye temsilen Fütürist Ufuk Tarhan moderatörlüğünde 12:00 - 13:00 arasında Türkiye'den ve dünyadan fütürist katılımcılarla "Daha İyi Bir Gelecek İnşa Etmek İçin Neler Yapılmalı?" konusunda değerli görüşler ve bilgiler paylaşıldı. 

1 Mart 2023'de Fütürist Ufuk Tarhan Ece Üren'in Ana Haber Bülteninde, Kanal-100'de yer aldı...Tüm oturumlarda yani bütün bölge ve ülkelerde öne çıkan konular, başlıklardan kısa bir özet: 
 
  • Mevcut dünya sistemi insanlar ve doğa açısından sürdürülebilir değil. Değişmeli ve değiştirmeliyiz. Çok konuşup, az yapıyoruz. 
  • Dünyayı kısa vadeli düşünen, geleceği harcayan politikacıların, siyasetin, savaş simsarlarının elinden kurtarmalıyız. 
  • Gelecek farkındalığını yaymalı, tüm katman ve nesillerde daha çok gelecek düşünülmesini ve geleceğe hazırlanma, gelecek planlaması alışkanlığının oluşmasını, gelişmesini sağlamalıyız. 
  • Olumlu yönde ilerliyoruz ancak hızlanmamız ve daha az konuşup daha çok konuştujlarımızı hayata gerçekleştirmeliyiz. 
  • Hızlanmak ve efektif adımlar için ilk öncelik "Eğitim". Özellikle de yetişkinlerin kendilerini sürekli öğrenip, geleceğin isterlerine uyumlandırması şart. Aksi takdirde gençlerin önü kesiliyor. 
  • Tüm bunların üstünde en önemli konu bedava ce sınırsız "enerj, elektrik, internet" hakkının insan hakları kapsamına alınmalı. 1 Mart Dünya Gelecek Günü için Çarşamba günü, öğlen tam 12:00’de hepinizi Zoom’a bekliyoruz !..
 
Zoom bağlantı linki: https://bit.ly/3xYzxJG (Herkes katılabilir)
 
Millennium Project” ev sahipliği yapıyor. Tüm Dünyada 24 Saat boyunca sürecek. 1 Mart’ta Her ülke kendi saat diliminde öğlen 12:00’de bir saat boyunca moderasyonu üstlenecek ve katılımcılarla "Daha İyi Bir Gelecek İnşa Etmek İçin Neler Yapılmalı” teması ile sohbet edilecek.
 
İstediğiniz saatte katılabilirsiniz. Türkiye için öğlen tam 1 Mart, Çarşamba günü 12:00 de mutlaka bu Zoom’da olmalısınız. Türkiye moderasyonunu Ufuk Tarhan ve Fütüristler Derneği üyeleri yapacak.
 
Zoom uzun Link: (Kısası https://bit.ly/3xYzxJG )
 
https://us02web.zoom.us/j/89593394905?pwd=ODBWRi8wUXVsTzAvNXMxazZ2M1BUdz09
 
Sanal ortak akıl, “daha iyi bir geleceği birlikte düşünme” oturumu ilk olarak Yeni Zelanda'da 1 Mart'ta NZ saati ile 12:00'da başlayacak. Batıya doğru ilerlenecek. Oturumlara fütüristler, kanaat önderleri, akademisyenler, iş dünyası temsilcileri, öğrenciler, kısacası geleceği düşünen her katmandan dünyalı katılıyor. Küresel olarak gelecek düşünülüyor.   
 
Yeni Zelanda bir saat sonra moderasyonu, hiç kopmadan, Papua Yeni Gine’nin doğusundaki Solomon Adaları’na devredecek. Moderasyon ülkeden ülkeye bu şekilde geçecek. 
 
Türkiye ise yerel saatle öğlen tam 12:00’de oturum moderasyonunu Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai’den alıp, 13:00’de Güney Afrika’ya devredecek. Oradan Fransa-Paris’e geçilecek ve sanal etkinlik 1 Mart boyunca dünyadan farklı ülkelerin katılımı ile 24 saat kesintisiz sürecek. (Link
 
Son olarak kapanışı yapacak ülke ise Güney Pasifik Okyanusundaki bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası olacak.
 
Davetlisiniz!
 
"Daha İyi Bir Gelecek İnşa Etmek İçin" dünyanın belki de adını ilk defa duyduğunuz ülkelerinde “Neler oluyor? Ne sorunlar, ne umutlar var? Neler düşünülüyor?” üzerinde birlikte düşünmek isterseniz kendinize bir siber sandalye kapın (yani Zoom linkine girin) ve siz de düşüncelerinizi paylaşın. İletişim İngilizce olacak ancak tercüme olanağını kullanarak dinleyebilir, düşüncelerinizi iletebilirsiniz. 
 
Zoom 24 saat açık olacağı için 1 Mart boyunca istediğiniz saat diliminde katılabilirsiniz,  uygun olan herhangi bir saatte katılabilirsiniz ama Türkiye diliminde mutlaka olmalısınız.
 
Geleceğimiz için olası senaryoları öğrenmek için davetlisiniz.
(Link)
 
Buradan 👉 “Gelecek Günü nedir? Nasıl başladı? Tam olarak amaç ne? Türkiye geçmişte 1 Mart’larda neler yaptı?” gibi konularda detaylı bilgi alabilirsiniz. 
 
WFD 2023 Organizasyon Komitesi:
 
Jerome Glenn (CEO Millennium Project)
Elizabeth Florescu (Director of Research, Millennium Project)
Mara Di Berardo (Communication Director Millennium Project, Italy Node Co-Chair)
Paul Epping (The Netherlands Node Chair)
Brock Hinzmann (Silicon Valley Node Co-Chair).
David Wood (UK Node Co-Chair)
 
Kaynaklar:
 
World Futures Day Video: https://www.youtube.com/watch?v=h1GalUZ62Vw
2022 WFD short report by Jerome Glenn: https://www.millennium-project.org/wow-the-9th-world-futures-day-24-hour-conversation-around-the-world/
Di Berardo, M. (2021). A global discussion about our possible futures during the 2021 World Future Day. Futures(136). February 2022. DOI: https://doi.org/10.1016/j.futures.2022.102905
Di Berardo, M. D. (2022). The World Future Day Method: A 24-hour Round-The-World Global Discussion. World Futures Review, 14(2–4), 165–179. https://doi.org/10.1177/19467567221090539
World Futures Day - Young Voices: https://www.millennium-project.org/world-futures-day-2023-young-voices-call-for-facilitators/
Work/Technology 2050: Scenarios and Actions, Executive Summary (pdf)
 
Yararlı, ilintili  linkler:
 
https://www.apf.org/ Association of Professional Futurists
https://www.humanityplus.org/ Humanity+
https://lifeboat.com/ Lifeboat Foundation
https://www.teachthefuture.org/ Teach the Future
http://www.millennium-project.org/ The Millennium Project
http://www.worldacademy.org/content/world-academy-art-and-science World Academy of Art and Science
https://wfsf.org/ World Futures Studies Federation


 


******************

Ufuk Tarhan'ın “Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabı için > https://yarininisiniyarinabirakma.com/

Ufuk Tarhan'ın “T-İnsan” kitabı için > https://www.t-insan.com
Bireysel Antrenörlük almak için > https://goo.gl/6RfGXa 
Stratejik Danışmanlık, İş Tasarımı ve Avatarlığı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz;  lütfen > burayı tıklayınız 
Hizmetlerimiz & Eğitim &  Seminerlerimiz     I     M-GEN Resmi Sitesi (Referans ve Projelerimiz)
Ufuk Tarhan´ın yazı ve haberlerini  LinkedInInstagram, FacebookYouTubeTwitter 'dan takip edebilirsiniz.